Quo vadis to wielka epicka powieść autorstwa Henryka Sienkiewicza. Utwór opowiada o początkach chrześcijaństwa i o prześladowaniach, jakich doznawali pierwsi wyznawcy Chrystusa w Imperium Rzymskim. Sienkiewiczowi udało się stworzyć przekonującą panoramę społeczną wypełnioną po brzegi pełnokrwistymi postaciami reprezentującymi wszystkie warstwy i stany społeczne. Są tu więc cezar Neron wraz z najwyższymi urzędnikami państwowymi, rzymscy legioniści, filozofowie i dostojnicy, ale również zwykli ludzie, żebracy, wędrowni mędrcy.
Spis treści
Marek Winicjusz
Główny bohater powieści, dowódca rzymskiego wojska. Młody, przystojny i rozkochany w życiowych przyjemnościach. Jest próżny i uważa, że należy mu się wszystko, czego tylko zapragnie. Zachłanny i nie potrafiący odmówić sobie niczego. Zakochuje się w chrześcijance Ligii i pod wpływem miłości do niej zaczyna interesować się chrześcijaństwem. Widząc, że nie są oni barbarzyńcami za jakich miało się ich oficjalnie w Rzymie, przechodzi na ich stronę, a za swoją wiarę zostaje nagrodzony miłością Ligii oraz akceptacją ze strony środowiska chrześcijan.
Petroniusz
Krewny Winicjusza. Wysoko postawiony urzędnik rzymski, jest osobistym doradcą i przyjacielem Nerona. Petroniusz jest nieprzeciętnie inteligentny, co pomaga mu w poruszaniu się w politycznym labiryncie dworu i uzyskiwania tego, co sobie zamierzył. Schlebiając Neronowi jest w stanie manipulować nim i okłamywać go. Zdaje sobie sprawę z farsy, jaką jest Imperium Rzymskie dlatego życia w nim nie traktuje zbyt poważnie. Jest nieco zniewieściały, przesadne dba o swoje ciało, co jest wywołane strachem przed starością. Potrafi być dobrym przyjacielem. Kiedy dowiaduje się o miłości Winicjusza stara mu się pomóc w zdobyciu serca Ligii i nie przestaje nawet, kiedy popada w niełaskę u Nerona. Ostatecznie, kiedy nie jest już w stanie znieść życia pośród dworskich podstępów i spisków, sam odbiera sobie życie w czasie uczty we własnym domu wygłaszając wcześniej mowę upokarzającą Nerona.
Ligia
Córka króla Ligów. Trafiła do Rzymu jako rękojmia pokoju pomiędzy Ligami a Rzymem. Jest najpiękniejszą kobietą, jaką widziano w Rzymie przez co naraża się na zazdrość m.in. ze strony Poppei. Jest dobra, pokorna i spokojna. Pała uczuciem do Winicjusza, ale nie chce się z nim połączyć ze względu na jego pogański styl życia. Jest wytrwała i za swoją wiarę jest gotowa oddać życie.
Ursus
Siłacz, który jest strażnikiem Ligii. Dobrotliwy, prosty i ufny olbrzym, który w obronie swojej pani jest w stanie dokonywać prawdziwych cudów. Jest chrześcijaninem i najsilniejszym z ludzi o czym świadczą wygrane pojedynki z Krotonem lub turem.
Chilon Chilonides
Wędrowny filozof, żebrak, człowiek dwulicowy, egoistyczny i kłamliwy. Jest w stanie podjąć się każdego zadania, byle tylko zarobić na tym jakiś grosz. Pomaga Winicjuszowi odnaleźć Ligię wśród chrześcijan. Później okazuje się, że w przeszłości nie wahał się nawet wydawać na śmierć ludzi, którzy mu zawadzali. W końcu wydaje Neronowi chrześcijan, ale gdy widzi ile cierpienia i śmierci spowodował, załamuje się i nawraca na chrześcijaństwo. W końcu sam zostaje zamordowany na arenie.
Neron
Cezar. Postać zupełnie oszalała. Jest zadufany w sobie, przekonany o własnym boskim pochodzeniu, skupiony wyłącznie na poezji i śpiewie. W przeszłości wymordował członków swojej rodziny, by nikt nie zagrodził mu drogi do władzy. By poczuć natchnienie poetyckie, każe podpalić Rzym, a następnie winę za tragedię zrzuca na chrześcijan i wyprawia z ich udziałem krwawe igrzyska.
Poppea
Żona Nerona. Uważana za najpiękniejszą kobietę i porównywana z boginiami. Jest wyniosła i zakochana we własnej urodzie. Charakteryzuje ją zawiść i wyrachowanie. Nawet jej związek z Neronem jest naznaczony interesownością.
Akte
Dawna kochanka Nerona, która nadal mieszka w pałacu ze względu na czułą relację z cezarem. Jest bardzo piękna i wyznaje wiarę w Chrystusa, jednak robi to potajemnie, gdyż chrześcijanka w bliskim otoczeniu cezara skazana byłaby na śmierć.
Tygellin
Jeden z najbliższych przybocznych Nerona, dowódca pretorianów. Podobnie jak Petroniusz próbuje manipulować Neronem, lecz nie jest wystarczająco inteligentny. W końcu bierze udział w spisku na życie cezara.
Pomponia Grecyna
Chrześcijanka żyjąca w Rzymie. Opiekuje się Ligią, kiedy ta przybywa jako zakładniczka wraz z Ursusem.
Aulus Plaucjusz
Mąż Pomponii Grecyny, dawny żołnierz, zasłużony zwłaszcza na froncie w Brytanii, gdzie spędził dużą część życia. Wraz z żoną opiekuje się Ligią jak własną córką.
Święty Piotr
Apostoł, uczeń Chrystusa, który przybywa do Rzymu, by nauczać.
Glaukus
Chrześcijański lekarz. Człowiek, którego rodzinę Chilon Chilonides wydał na śmierć.
Kryspus
Stary chrześcijanin, który zostaje zamordowany w koloseum, a z krzyża wykrzykuje oszczerstwa wobec Nerona.
Eunice
Niewolnica Petroniusza, w której ten się z wzajemnością zakochuje. To ona poleca mu usługi Chilona Chilonidesa i to ona odbiera sobie życie razem ze swoim panem.
Chryzostemis
Wieloletnia partnerka Petroniusza. Znana z zamiłowania do zbytku i lekkomyślności.