Rok 1984 – motywy literackie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Rok 1984 to powieść autorstwa George’a Orwella, w której przedstawiony został kompleksowy obraz państwa totalitarnego oraz rządzących nim praw i zasad. To powieść, którą można interpretować na bardzo wielu rozmaitych polach. Autor okrucieństwo reżimu ukazał przez pryzmat dramatu jednostki, co sprawia, że Rok 1984 staje się prawdziwą kopalnią motywów literackich. 

Motyw systemu totalitarnego

Oceania jest rządzona w sposób totalitarny z wszystkimi tego konsekwencjami. Panuje powszechna inwigilacja obywateli podzielonych na kategorie w zależności od stopnia poparcia Partii. Istnieje kult Wielkiego Brata – wodza całego narodu, który przez propagandę przedstawiany jest jako niemal bóstwo – obywatele mają obowiązek kochania go, choć najprawdopodobniej jest postacią abstrakcyjną. Ci, którzy odważą się odstąpić od zasad nawet na krok, od razu są wykrywani przez szpiegów, aresztowani i poddawani tak ciężkim torturom psychicznym, że ich mózgi stają się zupełnie wyprane. Motyw ten wpisuje się w wiele powieści reportażowych, które jednak powstawały raczej w późniejszych latach, gdy systemy totalitarne rozwinęły się na świecie jeszcze bardziej. 

Motyw miłości

Główny bohater powieści, Winston Smith, zakochuje się w dziewczynie o imieniu Julia. Zakochują się w sobie, ponieważ łączy ich wspólne patrzenie na świat i wspólna świadomość, że rzeczywistość, w której żyją została spreparowana przeciwko nim. Ich miłość jest zakazana, muszą ukrywać swoje uczucie, tym bardziej przybiera ono na sile. Jest to uczucie romantyczne, zwłaszcza, że nosi znamiona zakazanego owocu. Oboje odnajdują się w zakłamanym i sterroryzowanym świecie. Razem decydują się na bunt i niestety razem ponoszą tego ostateczne konsekwencje. Zostają przemieleni przez system i zmienieni w ludzi nie zdolnych już do jakichkolwiek uczuć. 

Dodaj komentarz