Skąpiec – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Skąpiec Moliera to jedna z najbardziej znanych komedii europejskiego dramatopisarstwa. Postacie stworzone przez autora weszły do kanonu stereotypowych charakterów, które wykorzystywane były w innych dziełach przez dziesiątki autorów i są wykorzystywane do dziś. 

Harpagon

Tytułowy skąpiec. Człowiek w średnim wieku, odznaczający się obsesją na punkcie pieniędzy. Ceni walutę i zysk wyżej niż ludzi, w drodze do posiadania większego bogactwa posuwa się nawet do unieszczęśliwiania własnych dzieci. Harpagon konkuruje ze swoim synem Kleantem o rękę bogatej panny Marianny, a córce, Elizie, odmawia posagu, czym skazuje ją na małżeństwo z litości. Harpagon może być powstrzymany jedynie za pomocą szantażu finansowego i tylko dlatego udaje się go powstrzymać. Ona am jednak nie zmienia się ani na jotę i zostaje taki sam, jakim był na początku. 

Kleant 

Syn Harpagona. Uczciwy i dobrze wychowany młodzieniec. O ojcu wyraża się z szacunkiem, który zresztą – jak uważa – mu się należy. Buntuje się jednak, kiedy ojciec przekracza granicę i planuje małżeństwo z wybranką Kleanta. Nie waha się stanąć przeciw ojcu w walce o własne szczęście. Jest człowiekiem z jednej strony wrażliwym, empatycznym, niewstydzącym się mówienia o uczuciach, z drugiej twardo stąpającym po ziemi i wiedzącym jak zachować się w sytuacji kryzysowej. 

Eliza

Córka Harpagona. Cicha i uległa. Spore piętno odcisnęło na niej wychowywanie się pod okiem despotycznego ojca i ciągłe podporządkowywanie się jego woli. Sprawia to, że w dorosłym życiu dziewczyna nie jest w stanie walczyć o własne zdanie i sprzeciwić się ojcu. Staje się to źródłem nieszczęścia, kiedy Harpagon postanawia, wbrew jej woli, wydać ją za dużo starszego Anzelma, mimo że Eliza kocha Walerego. 

Anzelm 

Właściwie Tomasz d”Albrucci. Arystokrata, który stracił własną rodzinę w dawnej katastrofie morskiej. Boi się samotnej starości, dlatego poszukuje żony, chce, by tę rolę odgrywała Eliza. Godzi się przyjąć ją bez posagu, czym zwiększa swoje szanse w oczach Harpagona. Jest człowiekiem uczciwym, szanującym pieniądze, lecz nie przedkładającym ich ponad dobro ludzkie. Kiedy okazuje się, że Walery i Marianna to jego dzieci zaginione dzieci, jest szczęśliwy i robi wszystko, żeby uszczęśliwić swoje dzieci. Jest bohaterem absolutnie przeciwstawnym wobec Harpagona. 

Marianna

Młoda arystokratka, dziewczyna odznaczająca się zniewalającym pięknem oraz dobrem, które emanuje z nich na innych ludzi. Jest bardzo opiekuńcza i troskliwa, co widać po jej relacji z wiecznie chorującą matką. Na co dzień cicha i posłuszna, jednak kiedy orientuje się, że jej swaty z Harpagonem to wynik nieuczciwej gry, staje po stronie Kleanta w intrydze przeciwko staremu skąpcowi, co świadczy o jej wysokim poczuciu własnej godności. 

Walery

Ukochany Elizy. To człowiek, który łatwo nie daje za wygraną. Kiedy słyszy, że jego ukochana ma zostać wydana za Anzelma, postanawia zatrudnić się w domu Harpagona, by jak najbardziej przypodobać się ewentualnemu teściowi. Udaje mu się to, jednak nie ma to wpływu na jego decyzję wobec zamążpójścia córki. 

Frozyna 

Swatka nastawiona wyłącznie na zysk. Nie interesuje ją szczęście ludzi, których zeswata, posuwa się do kłamstw i matactw, byle tylko zarobić.

Jakub

Sługa w domu Harpagona, który nie znosi swojej pracy i swojego pana, lecz pełni różne funkcje, bo to jedyny środek jego utrzymania. 

Dodaj komentarz