Sokół – streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Giovanni Boccacio to jeden z prekursorów prozy oraz nowelistyki w takiej formie, jaka przetrwała niemalże do dziś. Ten średniowieczny włoski twórca stworzył wiele dzieł, jednak został zapamiętany przez Dekameron – zbiór stu nowel o tematyce miłosnej, którym już w XIV wieku wyznaczył kierunek artystyczny, którym gatunek ten podążał w kolejnych wiekach. 

Sokół – streszczenie krótkie

Nowela Boccacia opowiada o losach Federiga Alberighiego i jego miłości do Monny Giovanny. Mężczyzna stracił dla niej majątek i wyniósł się z miasta na wieś, a kobieta wyszła za mąż i urodziła syna. Jej mąż wkrótce zachorował i umarł, a fortunę zapisał synowi. Giovanna wraz z chłopcem przenosi się na wieś, gdzie jej syn zaprzyjaźnia się z Federigiem i jego sokołem. Chłopiec choruje i błaga matkę, by sprowadziła do domu sokoła. Giovanna przybywa do domu Federiga, jednak ten, by zrobić na niej wrażenie zabija sokoła. Chłopiec wkrótce umiera, a kobieta decyduje się wyjść za mąż za swojego dawnego adoratora. 

Sokół – streszczenie szczegółowe

Miłość i bankructwo Federiga

Nowela Giovanniego Boccacia opowiada o miłości, którą zapałał florencki szlachcic, Federigo Alberighi, do szlachcianki Monny Giovanny. Była to miłość nieodwzajemniona, jednak mężczyzna robił wszystko, by zostać zauważonym przez swoją wybrankę i zdobyć jej serce. Monna po pewnym czasie rzeczywiście zaczęła dostrzegać starania i wysiłki Federiga, jednak sama nie czuła nic do swojego adoratora. Federigo jednak wyprawiał wciąż wystawne uczty, a także dokonywał ryzykownych inwestycji. Popadł również w hazard, w wyniku czego stracił większość swojego szlacheckiego majątku i popadł w długi. Wyprzedał więc swoje florenckie posiadłości i przeprowadził się do niewielkiego domku na wsi. Zachował jedynie kilku służących oraz sokoła, który był ostatnim znakiem jego statusu społecznego. 

Małżeństwo oraz tragedia Monny Giovanny

W tym samym czasie Monna Giovanna wyszła za mąż i urodziła dziecko. Niestety po kilku latach sielankowego życia jej mąż bardzo ciężko zachorował. Gdy już było wiadomo, że nie przeżyje, spisał testament, w którym cały swój majątek przepisał kilkuletniemu synkowi. Kiedy zmarł, Monna Giovanna wraz z dzieckiem przeniosła się na wieś, by w spokoju przeżyć żałobę i odpocząć od miejskiego zgiełku. Traf chciał, że jej wiejska posiadłość znajdowała się w pobliżu domu Federiga. Nie upłynęło wiele czasu, nim syn szlachcianki zaprzyjaźnił się z mężczyzną, gdyż był zafascynowany jego sokołem. 

Choroba syna Monny Giovanny, jego przyjaźń z Federigiem oraz choroba

Po pewnym czasie syn Monny Giovanny również zapadł na śmiertelną chorobę. Poprosił zrozpaczoną matkę, by ta sprowadziła do domu jego ukochanego sokoła, lecz Monna nie chciała się zgodzić. Wiedziała, że Federigo dawniej darzył ją ogromnym uczuciem, które ona odrzuciła. Kiedy jednak stan chłopca się pogorszył, kobieta postanowiła wznieść się ponad własną dumę. Gdy zapowiedziała swoje odwiedziny w domu Federiga, ten wpadł w popłoch. Bardzo chciał przyjąć Giovannę wystawną ucztą, lecz nie posiadał niczego, co mogłoby wzbogacić menu. Postanowił więc zabić sokoła i podać go jako danie główne. 

Nieszczęśliwy zbieg wypadków i śmierć chłopca

Kiedy Monna Giovanna przybyła do domu Federiga, ten podał kolację. Kobieta wyjawiła mu, w jakim celu go odwiedziła, a wtedy Federigo wpadł w rozpacz. Wyjawił Monnie, że nie może przynieść ukojenia jej synkowi, ponieważ zabił sokoła z myślą o niej. Niestety synek Monny Giovanny niedługo potem zmarł. 

Kobieta według prawa nie mogła odziedziczyć majątku, który miał przejść na jego syna. Jej bracia postanowili, że trzeba ją wydać za mąż po raz kolejny. Wówczas kobieta zdecydowała, że wyjdzie za Federiga. Małżeństwo doszło do skutku i para żyła szczęśliwie i w dostatku. 

Dodaj komentarz