Suzin – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Suzin jest w Lalce Bolesława Prusa postacią szczególną. Autor miał spore problemy z publikacją fragmentów, w których pojawiali się Rosjanie, ze względu na carską cenzurę. W Lalce Rosjanie praktycznie nie występują, mimo że przecież w codziennym życiu Warszawy musieli pełnić istotną rolę – Polska znajdowała się wszak pod rosyjskim zaborem. Wyjątkiem od tej reguły jest właśnie postać Suzina. 

Charakterystyka Suzina

Suzin to Rosjanin, którego Stanisław Wokulski poznał podczas zesłania na Syberii. Mężczyźnie zaprzyjaźnili się dzięki wspólnej niedoli, a także podobnym zainteresowaniom biznesowym, Suzin również był kupcem, do czego pretendował wówczas dopiero Wokulski. Po odzyskaniu wolności mężczyznom zdarzało się współpracować. Suzin szybko dorobił się wielkiego majątku, był milionerem. Posiadanie wielkich pieniędzy zmieniło go: zaczął ubierać się przesadnie bogato, by inni ludzie mogli po nim poznać, że jest bogaty. Jego garderoba była więc ekskluzywna, chociaż mało wysmakowana, po czym dało się poznać, że Suzin nie jest człowiekiem obdarzonym wyrafinowanym gustem. Chełpił się swoim majątkiem i uważał, że sam fakt bycia zamożnym czyni go człowiekiem lepszym i bardziej wartościowym od innych. Jego działalność handlowa jest zakrojona na bardzo szeroką skalę – Suzin zajmuje się rozmaitymi branżami, jednak główną gałęzią jego działalności jest handel bronią. 

Suzin jest człowiekiem o pogodnym usposobieniu, bardzo serdecznym i traktującym ludzi z szacunkiem. Wobec przyjaciół i partnerów jest lojalny. Doskonale odnajduje się w świecie biznesu, zaciekle dąży do osiągania kolejnych sukcesów. Przy całym swoim obyciu, Suzin daje od czasu do czasu dowody, że jego sukces jest również dziełem szczęścia, jakie miał w życiu. Nie jest on bowiem wykształconym, oczytanym erudytą, nie zna języków obcych. Ze smaczków zawartych przez Prusa w scenach, w których mężczyzna występuje, wyczytać można, że posługuje się on wyłącznie swoim ojczystym językiem – rosyjskim. 

Postać Suzina jest w pewien sposób zaskakująca. Jego serdeczna przyjaźń z Wokulskim dowodzi, że ludzie na pewnym poziomie potrafią się ze sobą świetnie porozumieć pomimo podziałów narodowych i politycznych. 

Dodaj komentarz