Tezeusz – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Tezeusz to jeden z najbardziej znanych herosów, których poznać możemy w mitologii greckiej. W wielu analizach i opracowaniach porównywany jest nawet do samego Heraklesa. Warto więc zanurzyć się w dzieje tego niesamowitego bohatera i dowiedzieć się kim był oraz jakimi czynami najbardziej zasłynął. 

Charakterystyka Tezeusza

Tezeusz pochodził z Aten i od dziecka charakteryzować się miał bardzo delikatną urodą, która była myląca dla wszystkich ludzi, którzy spotykali go na swojej drodze. Nikt bowiem tak pięknego młodzieńca nie podejrzewał o niesamowitą siłę, jaką ten dysponował, również od najmłodszych lat. Jako dziecko wsławił się podniesieniem ogromnie ciężkiego głazu, pod którym spoczywały sandały oraz legendarny miecz jego własnego ojca. 

Dzisiaj Tezeusz jest znany głównie z pozbawienia życia Minotaura, okrutnego potwora, który terroryzował Kretę i który został zamknięty w labiryncie projektu Dedala. Potwór jednak domagał się cyklicznych danin z siedmiorga chłopców i dziewcząt, oczywiście bardzo młodych. Dla średnio liczebnej wyspy była to ogromna strata, ponieważ tracili bardzo dużo młodzieży. Tezeusz zgłosił się na ochotnika do kolejnej ofiary. Już wówczas dała o sobie znać jego niezwykła inteligencja i spryt. Wiedział, że nawet jeśli pokona bestię, utknie w labiryncie na zawsze, ponieważ konstrukcja była stworzona właśnie po to, by nie dało się z niej wyjść. Z pomocą przyszła mu zakochana w nim księżniczka Ariadna, która wręczyła mu kłębek nici. Znalazłszy się w labiryncie Tezeusz rozwijał nić w miarę maszerowania, dlatego doskonale wiedział, jak wrócić, kiedy już udało mu się zabić Minotaura. 

Tezeusz nie był jednak jednoznacznie kryształową postacią. Nadużył bowiem miłości i zakochania Ariadny. Najpierw obiecał je zabrać ją ze sobą, lecz w trakcie podróży znudził się nią i pozostawił ją na wyspie Naksos, zdaną na łaskę i niełaskę bogów. Zapomniał również o obietnicy danej swojemu ojcu, z którym umówił się, że jeśli będzie wracał jako zwycięzca, wywiesi na swoich okrętach żagle czerwonego koloru. W wyniku lekkomyślności Tezeusza i tej pomyłki, jego ojciec odebrał sobie życie z rozpaczy. Po raz kolejny więc niefrasobliwość i egoizm Tezeusza doprowadziły inną osobę do tragedii. 

Jak widać na podstawie powyżej przywołanych historii Tezeusz nie jest bohaterem jednoznacznym. Są w jego biografii momenty bardzo chwalebne, ale są i takie, po zapoznaniu się z którymi trudno odczuwać do niego większą sympatię. Świat herosów składał się najwidoczniej z nieco innych wartości niż świat zwykłych śmiertelników. Mieli oni poczucie własnej wybitności,dlatego nie liczyli się z innymi ludźmi, siebie uważając za wszechwładnych, poza którymi nikt i nic innego się nie liczy. Trudno jest więc oceniać Tezeusza, który z jednej strony ratuje cały naród od terroru bestialskiego Minotaura, a z drugiej bawi się uczuciami księżniczki Ariadny, dzięki której tak naprawdę udało mu się bezpiecznie wyjść z labiryntu. Każdy musi chyba we własnym sercu rozsądzić to, czy w duszy Tezeusza przeważało dobro czy zło. Nie ulega jednak wątpliwości, że był on jednym z najważniejszych herosów w całej mitologii greckiej i zdecydowanie zasłużył na swoją sławę. 

Dodaj komentarz