Wielka Improwizacja – streszczenie i interpretacja

Interpretowana „Wielka Improwizacja” stanowi jeden z najważniejszych elementów trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Początkowo nie stanowiła integralnej części dramatu wydanego w 1832 roku w Dreźnie (czasem nazywana dziadami drezdeńskimi), dodana po trzecim wydaniu (wraz z Ustępami). Jako oddzielny utwór nosiła miano „Improwizacji”. Przedrostek „Wielka” ma pokazać rangę tekstu oraz zestawienie z „Małą Improwizacją” ze sceny I. Konrad jest tu elementem rozrachunku z romantyczną koncepcją artysty i przewodnika narodu, która była w tej epoce wyjątkowo popularna. 

Wielka improwizacja — streszczenie 

Wielka Improwizacja rozpoczyna się w scenie II, kiedy Konrad zostaje sam po spotkaniu bożonarodzeniowym wraz z innymi więźniami. Swój monolog wygłasza w swej klasztornej celi zakonu bazylianów w Wilnie, który został zmieniony na więzienie carskie. 

Bohater opowiada o samotności, która ze względu na wybraną przez niego drogę jest nieodłączną częścią jego życia (niezrozumienie ze strony otoczenia). Rozprawia na temat swej roli jako poety w społeczeństwie. Nie zazdrości popularności innym twórcom, ponieważ dla niego esencją pisania jest wyrażanie swoich emocji. Gdy ktoś robi to dla poklasku, w celu przypodobania się szerokiej grupie odbiorców, tak naprawdę nie może być szczęśliwy. Choć jego poezja jest trudna i niezrozumiała, nie zraża go to. Uważa wręcz, że jeśli ktoś czyta jego twórczość i tak nie może jej pojąć. Słowa są ograniczone, nie mogą wyrazić jego uczuć, dlatego przeinaczają sens. Literaturę porównuje do emocji, które znajdują się w duszy i budują sens istnienia. Zwraca się do niej bezpośrednio (nazywa ją pieśnią). Porównuje swą poezję do gwiazd niewidocznych na niebie, których nie można dojrzeć nawet z teleskopem. Konrad nie potrzebuje ludzkiej aprobaty, znajduje się w jego sercu i świeci jak gwiazdy.

Dużą uwagę przywiązuje do swojej potęgi. Jest świadomy swej wyjątkowości. Zwraca się bezpośrednio do Boga i natury, którzy jako jedyni są godni jego twórczości. Nazywa się mistrzem, wielkim kreatorem. Wydaje mu się, że z pomocą duszy obraca gwiazdami, kreuje nową rzeczywistość, przypomina mu to komponowanie muzyki. Wpatruje się w swoje dzieło, niewidzialne dla ludzi. Jego zdaniem poezja wyraża żal towarzyszący ludzkości od zawsze. Dźwięk symbolizuje tu myśli i słowa poetyckie. Uważa się za wyjątkowego, ponieważ ma świadomość poetycką, która jego zdaniem sprawia, że jest godny nawiązania dialogu z Bogiem. Pragnie tego, dlatego zachęca go, by dostrzegł jak świetnie radzi sobie ze słowami. Konrad jest pewny, że tworzy nowy świat. Stawia się w roli ojca, ponad wszystkimi artystami świata. Krytykuje mędrców i proroków, którzy nie zasługują na taką chwałę, ponieważ są mniejsi niż on. 

Konrad odczuwa, że dziś jest szczyt jego możliwości, staje się gotowy na konfrontację z Bogiem. Nazywa to „Chwilą Samsona”. Chciałby wzlecieć jak ptak i wznieść się nad ziemię — dostać się do samego Boga i porównać swoją wielkość do Stwórcy. Jego prawe skrzydło oznacza przyszłość, lewe przeszłość. Zdoła wejrzeć w jego królestwo, wydaje mu się, że w nim jest, a udało mu się to mimo człowieczeństwa. 

Jedynie dusza dotarła do Boga, serce zostało w ojczyźnie. Dalej podkreśla wielką miłość do ojczyzny, kocha wszystkich rodaków. Darzy ich miłością, pragnie ich szczęścia, wyzwolenia. Nie wie, jak powinien to zrobić, dlatego udał się do Stwórcy. Wie, że ma moc (talent poetycki), potrzebuje teraz jedynie wiedzy. Również otrzymał oko, które jest symbolem wiedzy i możliwości boskich. Jego zdaniem może tworzyć szlaki chmur, rządzić kluczami ptaków na niebie, co dla niego pokazuje, że jego wola jest ważniejsza niż Boga. Stawia swoje siły na równi, ponieważ może tworzyć własną wizję świata za pomocą poezji. Chce władać ludzkimi duszami w sposób absolutny, niemal tyrański tak jak Stwórca. Zarzuca mu skazywanie ludzi na cierpienie i sądzi, że zrobiłby to lepiej niż on. Domaga się władzy, żąda spotkania z nim, lecz Bóg milczy. Przez tę ciszę bluźni, zarzuca mu brak miłości. Mądrość, którą ma Stwórca, jest ważna, lecz może prowadzić do zła (proch, trucizna).

Zauważa swą wielką wrażliwość, ale i krótkie życie otrzymane od Pana. Przypominają mu one iskrę, chwilę. Wieczność też uważa za iskrę w porównaniu do potęgi bożej. 

Dodaj komentarz