Skawiński – charakterystyka

Józef Skawiński to główny bohater noweli Henryka Sienkiewicza pt. Latarnik. Nowela ta stałą się kanonicznym dziełem jeśli chodzi o tematykę tożsamości narodowej, tęsknoty za ojczyzną, odczuwanej przez wieloletnich emigrantów, oraz po prostu tęsknoty ludzkiej, która potrafi przypomnieć o sobie nawet po wielu latach. 

Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa literatura? Postaw tezę i odwołaj się do Latarnika Henryka Sienkiewicza oraz innego tekstu literackiego

Literatura odgrywa w życiu człowieka ogromną rolę. Nie tylko wzbogaca naszą wyobraźnię i zapewnia nam stały dostęp do nowej wiedzy. Potrafi również w dosłownym tego słowa znaczeniu odmienić nasze życie, przypomnieć, kim jesteśmy, i dokąd mamy zmierzać. 

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego

Józef Skawiński to główny bohater noweli Henryka Sienkiewicza pt. Latarnik. Jest to Polak w podeszłym wieku, który od ponad czterdziestu lat błąka się po wiecie, szukając w nim swojego miejsca. Gdy przebywa na posadzie latarnika w Aspinwall, dociera do niego tajemnicza paczka z polskimi książkami. Zwłaszcza jedna wywołuje w nim fale uczuć i emocji.

Motyw podróży-tułaczki w Latarniku

Podróż to jeden z głównych motywów literackich, którymi zajął się Henryk Sienkiewicz w swojej słynnej noweli, pt. Latarnik. Wpisał tym samym swojego bohatera w wielowiekową tradycję bohaterów literackich, którzy większość swojego życia spędzili właśnie na tułaniu się po świecie w poszukiwaniu szczęścia, domu czy miłości. 

x