„Nić Ariadny” to związek frazeologiczny, który oznacza sposób na rozwiązanie jakiegoś problemu, którego nie byliśmy w stanie rozwiązać we własnym zakresie, wskazówkę do jego rozwikłania, ale także niespodziewaną pomoc, która potrafi wybawić człowieka od wielkiego niebezpieczeństwa.
Spis treści
Nić Ariadny – pochodzenie
Związek frazeologiczny „nić Ariadny” ma swoje źródło w jednym z rozlicznych mitów starogreckich. Ariadna była córką króla Krety, Minosa oraz jego żony, Pazyfae. Zakochała się w herosie ateńskim, Tezeuszu, który przybył na Kretę na rozkaz władcy. Król Minos zlecił bohaterowi zabicie krwiożerczego Minotaura (pół-człowieka, pół-byka, istoty o ciele mężczyzny i byczej głowie), który od dłuższego czasu terroryzował Kretę żądając od jej mieszkańców ofiar z siedmiu chłopców i siedmiu dziewczynek, które miał pożerać co kilka lat. Bestia uwięziona została w labiryncie projektu Dedala, a zabić go miał właśnie heros Tezeusz, ponieważ wszyscy wcześniejsi śmiałkowie polegli próbując dokonać tej egzekucji. Dodatkowa trudność jednak polegała na tym, że labirynt był bardzo skomplikowaną konstrukcją, z której nie można było samodzielnie wyjść. Plątanina korytarzy, przejść i ślepych zaułków powodowała, że każdy gubił się w środku i prędzej czy później dopadał go straszliwy Minotaur. Ariadna nie chcąc zguby ukochanego, dzień przed terminem tej niebezpiecznej misji podarowała mu w tajemnicy kłębek nici. Tezeusz wszedł do labiryntu z dziećmi przeznaczonymi na kolejną ofiarę, jednak przywiązał jedną końcówkę nici przy wejściu i w miarę marszu w głąb labiryntu rozwijał ją, co później umożliwiło mu łatwe odnalezienie drogi powrotnej. Udało mu się zabić Minotaura, uratować dzieci i bezpiecznie wyjść z matni. Tezeusz miał później zamiar poślubienia Ariadny z wdzięczności za jej dar, lecz do małżeństwa nie doszło, gdyż w dziewczynie zakochał się również bóg Dionizos i kazał herosowi odstąpić od swoich zamiarów wobec niej.
Nić Ariadny – przykłady
- Twoje podpowiedzi na egzaminie okazały się dla mnie prawdziwą nicią Ariadny”,
- „Kiedy złamałem nogę w czasie wspinaczki górskiej, to przechodzący obok mężczyzna ofiarował mi nić Ariadny i zadzwonił po karetkę pogotowia medycznego”,
- „Każdemu niekiedy przydałaby się nić Ariadny, bo czasem naprawdę trudno odnaleźć odpowiednie rozwiązanie jakiegoś problemu”.