Adaś Niezgódka – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Adaś Niezgódka to główny bohater powieści Jana Brzechwy, pt. Akademia Pana Kleksa. Jest to młody chłopiec, który trafia do tej szkoły, by stał się nieco bardziej rozgarnięty, gdyż do tej pory średnio sobie radził w życiu i w szkole. Adaś przez cały okres swojego pobytu w Akademii prowadził pamiętnik, dzięki czemu możemy poznać niezwykłą rzeczywistość tej kosmicznej szkoły i jej ekstrawaganckiego dyrektora, Profesora Ambrożego Kleksa. To właśnie Adaś jest bowiem narratorem całej powieści. 

Adaś Niezgódka to dwunastoletni chłopak o burzy rudych włosów na głowie. Do tej pory cechowała go w życiu niestety głównie niezdarność. Nic mu się w życiu nie udawało, z niczym nie dawał sobie rady, wyraźnie odstawał od rówieśników, co stawało się z wiekiem coraz bardziej uciążliwe. Nagminne było spóźnianie się przez Adasia na lekcje do szkoły, czy też nieodrabianie zadań domowych. Wciąż o czymś zapominał, miał do wszystkiego dwie lewe ręce, z których na domiar złego ciągle mu coś wypadało. Z tego powodu Adaś przez swoich rodziców został skierowany do Akademii Pana Kleksa. Był tam najkrócej ze wszystkich uczniów, zaledwie od pół roku, ale zdążył w tym czasie zrobić nie lada postępy. 

W trakcie biegu fabuły Akademii Pana Kleksa widzimy Adasia Niezgódkę w bardzo różnych sytuacjach, ale nie ulega wątpliwości, że pobyt w szkole Profesora wychodzi mu na dobre. Chłopak stał się bowiem osobistym pomocnikiem Ambrożego (pomagał między innymi w procesie przygotowywania dla innych chłopców fantastycznych i bardzo wymyślnych posiłków), który dostrzegł w nim ogromy potencjał i twierdził, że jest on wręcz jego najlepszym uczniem. Adaś staje się nawet powiernikiem pana Kleksa, który często powierza mu specjalne misje, co świadczy o jego wielkim zaufaniu do młodego ucznia. Adaś Niezgódka szybko staje się coraz bardziej samodzielny i odpowiedzialny. Często odwiedza inne bajki, by załatwiać dla swojego Profesora różne ważne rzeczy. Jest lojalny i zawsze pamięta o kolegach, z każdej podróży stara się im coś przynieść. Jeszcze nie zawsze wszystko mu wychodzi, ale widać w nim większy hart ducha i większą chęć do działania niż wcześniej, w czasach uczęszczania do normalnej szkoły. Jest również wrażliwy na cudze nieszczęścia i krzywdy, o czym świadczy jego poruszenie w bajce o Dziewczynce z Zapałkami. 

Adaś Niezgódka z czasem stał się bardzo towarzyski i koleżeński, cieszył się sympatią wszystkich innych uczniów Akademii. Można się było bowiem z nim zarówno pouczyć, jak i pobawić. Pośmiać się i poważnie porozmawiać. Bardzo szanował wszystko, co żywe. Charakterystyczną cechą Adasia było to, że każdej nocy miał bardzo ciekawe i kolorowe sny. Opowiadał je kolegom i Profesorowi Kleksowi, a ten jeden z nich uznał za tak ciekawy, że aż zapisał go w swoim osobistym notatniku. 

Adaś Niezgódka to bohater dynamiczny. Oznacza to, że w ciągu biegu wypadków fabuły, zmieniał się na naszych oczach. Z chłopca nieco niezdarnego, nieśmiałego i przelęknionego wszystkim dookoła, stał się wesołym, samodzielnym, koleżeńskim i odpowiedzialnym, godnym zaufania i powierzania mu najtrudniejszych nawet zadań młodzieńcem. W latach szkolnych zapewne każdy chciałby mieć przyjaciela podobnego do Adasia Niezgódki, który miałby przynajmniej część jego pozytywnych cech. Jego przemiana podkreślona jest w bardzo charakterystyczny sposób, kiedy po wielu, wielu próbach w końcu udaje mu się bez niczyjej pomocy wznieść w powietrze i pofrunąć tak, jak czynił to Profesor Ambroży Kleks. 

Dodaj komentarz