Akademia Pana Kleksa – charakterystyki bohaterów

Autor: Grzegorz Paczkowski

Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy to powieść naprawdę niezwykła. Autor stworzył bardzo oryginalny i ciekawy świat, który wypełniony jest po brzegi fantastycznymi i ciekawymi pod względem charakterologicznym postaciami. Fascynujący jest fakt, że poza wymyślonymi przez Brzechwę bohaterami, w powieści występują również postaci ze starych i dobrze wszystkim znanych bajek. Oto najważniejsze z nich!

Ambroży Kleks

Dyrektor i jedyny profesor w Akademii. Człowiek, który posiada niemal wszelką dostępną człowiekowi wiedzę i wiele ciekawych umiejętności, w tym te ponadnaturalne, jak na przykład latanie czy zmienianie się w przedmioty. Posiadł je wszystkie w trakcie młodzieńczych nauk u chińskiego lekarza, doktora Paj-Chi-Wo. Ma kolorowe włosy, pomarańczowy wąs i czarną brodę, która spowija jego twarz o wyjątkowo przenikliwym spojrzeniu wydostającym się zza srebrnych okularów. Odżywia się motylami, a uczniom przygotowuje dania ze specjalnie przygotowanych i wymieszanych farb. Niezwykle sympatyczny, ciepły, wyrozumiały i serdeczny człowiek. Bardzo dobry pedagog i wychowawca, który uwielbiany jest przez swoich podopiecznych. 

Adaś Niezgódka

Nowy uczeń w Akademii, znajduje się w niej dopiero od pół roku, a już zasłużył sobie na miano najlepszego ucznia i osobistego pomocnika Profesora. Dwunastolatek, który do szkoły pana Kleksa został skierowany, gdyż nie radził sobie w zasadzie z niczym w normalnej szkole, odstawał od innych uczniów, zapominał o pracach domowych, spóźniał się. Dzięki Ambrożemu zmienił się w samodzielnego, odpowiedzialnego, koleżeńskiego i godnego zaufania młodzieńca. Jest narratorem powieści, prowadzi pamiętnik, w którym spisuje wszystkie wypadki, których jest świadkiem.

Szpak Mateusz

Wielki książę, który w wyniku rzuconego uroku uwięziony został w postaci szpaka. W młodości zbuntował się przeciw rodzicom i nakazowi nauki i pognał w nieznane na wykradzionym koniu. W czasie wycieczki został zaatakowany przez króla wilków. Z ran wyleczył go Paj-Chi-Wo i dał mu magiczną czapkę chroniącą go przed niebezpieczeństwem, lecz Mateusz zgubił jej jeden guzik i od tej pory istnieje pod postacią ptaka. Jest pomocnikiem Ambrożego w Akademii, opiekuje się niekiedy jego uczniami. Posługuje się ludzką mową, choć wypowiada jedynie końcówki wyrazów. Odzyskuje dawną postać dopiero w momencie, kiedy sam Profesor Kleks zmienia się w brakujący guzik w jego magicznej czapce. 

Golarz Filip

Fryzjer, dawny znajomy pana Ambrożego Kleksa, który przed laty pomógł mu w założeniu Akademii. Sprzedaje Kleksowi piegi i strzyże uczniów jego szkoły. Jest to jednak człowiek nieżyczliwy, źle życzący uczniom. Buduje robota, który zostaje wprowadzony jako uczeń do Akademii, by tam sabotować pracę Profesora i uprzykrzać życie uczniom. 

Uczniowie Akademii Pana Kleksa

Bohater zbiorowy. Grupa młodych chłopców, którzy znajdują się pod opieką wychowawczą Ambrożego Kleksa. Imiona ich wszystkich zaczynają się na literę A. To bardzo ułożeni, grzeczni i zdyscyplinowani młodzi ludzie. 

Dodaj komentarz