Alina – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Alina jest młodszą siostrą tytułowej bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego. W tym rodzeństwie reprezentuje ona jasną stronę kojarzącą się z dobrem, szlachetnością, mądrością i miłością. Alina jest równie piękna, co jej starsza siostra, jednak ma jasne włosy i fiołkowe oczy, które od pierwszego spojrzenia zjednują jej sympatię. Dziewczyna ma piękny uśmiech, z którego bardzo często korzysta. W swoim zachowaniu jest nieco dziecięca, lecz nie oznacza to nic negatywnego – wręcz przeciwnie, jest oddana rodzinie i przywiązana do niej i szlachetna jak potrafią być tylko dzieci. 

Charakterystyka Aliny z Balladyny Juliusza Słowackiego

Alina jest wzorem dobrej siostry i przede wszystkim córki. Charakteryzuje ją pracowitość, chętnie pomaga w domu, bierze na siebie obowiązki gospodarskie, by odciążyć starą matkę jak tylko może. Jest w stosunku do swojej rodzicielki bardzo kochana, wyrozumiała i dobrotliwa, widać, że kobiety łączy specjalna więź. Alina jest również dobrą siostrą, z wyrozumiałością znosi niedoskonałości charakteru Balladyny, jej próżność, pychę, lenistwo i wyniosłość. 

Alina inaczej niż siostra reaguje na pojawienie się w ich domu Kirkora. Podczas gdy Balladyna od razu myśli o czekających ją bogactwach, Alina uroczyście oświadcza, że jeśli ona wygra konkurs i będzie miała zostać żoną księcia, to wraz z nią będzie on musiał przyjąć na zamek również siostrę i matkę. Nawet więc w obliczu wielkiego bogactwa dziewczyna pamiętała o najbliższych, troszczyła się o ich dobro. 

Alina była ufna, dobra i uczciwa. Powtarzała, że jeśli miałaby już narzeczonego, to nie poświęciłaby prawdziwej miłości nawet gdyby o rękę poprosił ją sam książę Kirkor. Alinę charakteryzowała szczerość zamiarów, chęć do pracy, miłość do otaczającej ją przyrody i najbliższych ludzi. Przyroda zresztą wydawała się odwzajemniać sympatię Aliny, jej matka podkreślała, że kiedy córka szła przez las lub łąkę, wokół niej gromadziły się ptaki, które dla niej śpiewały. Niestety właśnie owa dobroć i dziecięca naiwność ją zgubiła – nie spodziewała się, że może zostać zaatakowana i uśmiercona przez własną siostrę, w której duszy górę wzięły chorobliwa ambicja i niezdrowe pożądanie władzy. 

Alina to postać krystaliczna, która stanowi jasną opozycję wobec mrocznej i z gruntu złej natury Balladyny. Młodsza siostra wydaje się przy tytułowej bohaterce dramatu niemal świętą. Jej cechy czynią ją człowiekiem, którego chyba każdy pragnąłby mieć u swojego boku. Na pewno taka córka i siostra jak Alina to prawdziwy skarb, który zdarza się bardzo rzadko. Tym większą tragedią w dramacie Słowackiego wydaje się jej śmierć – zupełnie niezasłużona, tragiczna, smutna, okrutna i niepotrzebna. Alina nawet po śmierci emanowała ogromną urodą i dobrem,które sprowokowały pasterza Filona do zakochania się w niej w tragiczny, bo niemożliwy do spełnienia sposób. 

Dodaj komentarz