Kirkor – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Kirkor jest szlachcicem, rycerzem i właścicielem zamku w okolicy jeziora Gopło. Jest to człowiek młody, bardzo przystojny, odpowiedzialny i dobrze spełniający obowiązki pana swoich poddanych. Jest również patriotą (chociaż akcja dramatu rozgrywa się jeszcze przed zawiązaniem się oficjalnego państwa polskiego), wykazuje się poczuciem sprawiedliwości, dużą odwagą na polu walki. 

Charakterystyka Kirkora z Balladyny Juliusza Słowackiego

Kirkor to człowiek, który zwraca się do leśnego pustelnika z prośbą o radę w sprawie doboru przyszłej małżonki. Ten radzi mu, by pojął dziewczynę ze wsi, z ludu, ponieważ nie będą one zadufane w sobie jak szlachcianki i księżniczki, będą pracowite i wdzięczne za wszystko, co się im ofiaruje. Kirkor za sprawą tej rady, a także za sprawą czarów leśnych duszków, trafia do chaty, w której mieszkają Balladyna, Alina i ich matka. Od razu zakochuje się w obu dziewczynach i ma bardzo duży problem z tym, którą z nich pojąć za żonę. W końcu wpada na pomysł, by problem ten rozstrzygnąć za sprawą konkursu na zbieranie malin. Niezdrowa rywalizacja pomiędzy dziewczynami doprowadza do zamordowania Aliny przez Balladynę. Ta druga zostaje żoną Kirkora i przenosi się na zamek. 

Kirkor przyznaje, że nie czuje się w swoim zamku na swoim miejscu. Ciągnie go raczej do prostego życia wiejskiego, przepełnionego spokojem, kontemplacją natury i serdeczności wobec drugiego człowieka. Mimo to jest świadomy swoich obowiązków, które wykonuje z zaangażowaniem i w sposób godny. Sprawdza się jako rycerz i dowódca. Jest jednak naiwny i daje sobą manipulować Balladynie, która w pewnym momencie wysługuje się nim w swoich intrygach, które mają pozwolić jej pozostać anonimową. Rycerz jest oddany żonie, nie potrafi się jej sprzeciwić, z początku nie rozpoznaje w ogóle jej natury, olśniony urodą, młodością i śmiałością morderczyni. 

Obiektywnie rzecz ujmując, Kirkor jest postacią przejaskrawioną pod wieloma względami. Jest romantycznym kochankiem, który jednak nie potrafi zdecydować się samodzielnie na jedną z dwóch sióstr. Jest romantycznym wojownikiem, ale tak naprawdę jest manipulowany przez żonę i Pustelnika. W końcu ginie w sposób tyle szlachetny, ile niepotrzebny i przez to tragiczny. 

Dodaj komentarz