Kordian, Cezary Baryka, Zenon Ziembiewicz – czy dokonali właściwego wyboru w życiu

Autor: Grzegorz Paczkowski

Na podstawie życiorysów postaci literackich jesteśmy w stanie patrzeć na własne życie z nieco innej perspektywy. Analizując cudze decyzje i wybory, możemy zastanawiać się nad tym, jak sami postąpilibyśmy w danej sytuacji. Warto więc zastanawiać się nad losem najpopularniejszych bohaterów polskiej literatury i wyciągnąć z ich biografii wartościowe wnioski i lekcje. 

Kordian

Kordian, tytułowy bohater dramatu Juliusza Słowackiego, po tym jak doznał wielkiej przemiany na szczycie Mount Blanc i z egzaltowanego poety stał się dojrzałym wieszczem, postanowił wrócić do kraju i walczyć o odzyskanie przezeń niepodległości. Wdał się w działania konspiracyjne, jednak jego zapał przewyższał motywację wszystkich innych spiskowców. Kiedy konspiratorzy postanowili wstrzymać swoje działania, Kordian zdecydował się dokonać planowanego zamachu na życie cara samodzielnie. W ostatecznej chwili próby dopadła go jednak słabość, wyrzuty sumienia oraz przeświadczenie, że mimo wszystko w żadnym kontekście nie byłby w stanie pozbawić drugiego człowieka życia. Został ujęty i postawiony przed plutonem egzekucyjnym. Nie wydaje się więc, że Kordian podjął właściwą decyzję. Dokonał wyboru pod wpływem ogromnym emocji, nie dokonując chłodnej analizy swojej sytuacji. W konsekwencji pozbawił organizację niepodległościową kolejnego niezwykle zdeterminowanego żołnierza. 

Cezary Baryka

Cezary Baryka, Polak urodzony w Baku, gdzie przeżył rewolucję bolszewicką, po latach I wojny światowej odnalazł ojca, który pragnął jego powrotu do Polski. Młodzieniec nie chciał się na to zgodzić, lecz pod wpływem legend o szklanych domach, dał się przekonać. Ojciec nie doczekał przekroczenia granicy jednak Baryka zawiódł się Polską. Mimo wszystko zdecydował się w niej pozostać, a potem bardzo szybko sam poczuł się Polakiem. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej i czynnie angażował się w kształtowanie państwowości polskiej. Wszystko to oznacza, że podróż do Polski była dobrą decyzją, ponieważ Baryka znalazł w niej swój dom. 

Zenon Ziembiewicz

Zenon Ziembiewicz to bohater Granicy Zofii Nałkowskiej. To bohater, który w wyniku różnych wypadków losowych, sprzeniewierzył się właściwie wszelkim zasadom, którym ślubował być wierny. Pracował w populistycznej gazecie, w której pisał rzeczy niezgodne z jego sumieniem, zdradzał ukochaną kobietę, był niesprawiedliwym politykiem. Można powiedzieć, że wszystkie decyzje, które podejmował, prowadziły go do tego stanu, a więc w pewnym sensie były niewłaściwe. Postać Zenona Ziembiewicza to zdecydowanie antywzór, bohater przegrany, który na własnej skórze doświadcza tego, jak wielkie i bolesne potrafią być konsekwencje podejmowania złych decyzji, wyłącznie w trosce o własny komfort i wygodę. 

Dodaj komentarz