Lilla Weneda – charakterystyki bohaterów

Autor: Grzegorz Paczkowski

Derwid

Król Wenedów, wzór władcy, ojca, przywódcy i człowieka. Jest dumny i twardy. Kiedy dostaje się do niewoli, wzbudza szacunek nawet więżących go Lechitów. Nie daje się poniżyć. Panuje nad swoim lękiem i tortury przyjmuje z pokorą i spokojem. Jest wytrzymały. Derwid jest przywiązany zarówno do swojej rodziny, jak i do ludu Wenedów, któremu przewodzi. Czuje się za nich odpowiedzialny. Jest również bardzo przywiązany do swojej harfy, na której zwykł wgrywać bojowe pieśni, kiedy prowadził podwładnych do boju. Jego wpływ był tak silny, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że bez udziału harfy, Wenedzi przegrają. 

Lech

Król Lechitów. Władca mądry i szlachetny, który jednak często ulega zarówno swojej barbarzyńskiej naturze, jak i bezwzględnej, zakochanej we władzy posiadanej przez męża żonie, Gwinonie. 

Gwinona

Żona Lecha, władczyni Lechitów. Osoba zakompleksiona, bezwzględna i brutalna. Wykorzystuje władzę męża do załatwiania własnych interesów. Jest nieczuła, nie odczuwa litości, jest żądna zemsty i krwi. Świadczy o tym sposób w jaki obchodzi się z Derwidem, kiedy król Wenedów trafia do niewoli. Gwinona nakazuje wyłupać mu oczy i robi wszystko, żeby doprowadzić do jego śmierci. Manipuluje Lechem. 

Gwalbert

Chrześcijański zakonnik, przyjaciel Lilli. Pomaga dziewczynie negocjować z Lechitami wypuszczenie z niewoli Derwida i jego synów. Bardzo szlachetny człowiek, pustelnik i asceta. Dobroduszny i obdarzony wielką wiarą, choć nieco naiwny. Oddany misji krzewienia wiary chrześcijańskiej, co pokazuje choćby po ostatecznej bitwie, kiedy błogosławi umierających. 

Dodaj komentarz