Miłość – inspiruje, ale czasem podcina skrzydła. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów.

Autor: Marta Grandke

Nieszczęśliwa miłość, podcinająca skrzydła człowiekowi, to jednak nie tylko domena romantyków. Pojawia się ona również w pozytywistycznej powieści Bolesława Prusa pod tytułem „Lalka”. Główny bohater, Stanisław Wokulski, zakochuje się w arystokratce, Izabeli Łęckiej, która nie uznaje go za godnego kandydata do jej ręki. Wokulski robi wszystko, co tylko może, by przyciągnąć jej uwagę, łącznie ze spłaceniem długów jej ojca i wykupieniem jej rodzinnej kamienicy.

Izabela Łęcka ostatecznie zgadza się zostać narzeczoną Wokulskiego, ale nie traktuje tego poważnie i wciąż flirtuje ze swoim kuzynem, Starskim. Wokulski odkrywa to przez przypadek, a złamane serce pcha go do targnięcia się na swoje życie. Gdyby nie miłość do Izabeli, to Wokulski mógłby spokojnie pracować i rozwijać się, korzystając ze zgromadzonego majątku. Nieszczęśliwe uczucie złamało go jednak i odebrało mu chęć do życia oraz radość z niego.

Miłość jest więc niezwykłym uczuciem. Może inspirować, pchać człowieka do robienia rzeczy niezwykłych, ale z drugiej strony może również ściągnąć go w dół i podciąć skrzydła. Wielu bohaterów literackich boleśnie się o tym przekonało, przeżywając nieszczęśliwe uczucie, które odebrało im chęć do dalszej egzystencji.

Dodaj komentarz