Opisz wybraną przygodę Alicji w Krainie Czarów

Autor: Grzegorz Paczkowski

Alicja, bohaterka literacka wykreowana przez Lewisa Carrolla w jego słynnej powieści, doświadczyła w Krainie Czarów wielu fantastycznych przygód, które poniekąd zmieniły jej charakter oraz patrzenie na świat. Jedną z najdziwniejszych jej przygód, a zarazem takich, które najlepiej oddają charakter miejsca, w którym się znalazła, jest moment, w którym trafia do domu Szaraka Bez Piątej Klepki i spotyka w nim mnóstwo dziwnych postaci. 

Najbardziej charakterystyczną jest oczywiście Szalony Kapelusznik, ale w domu jest również śpiący Suseł. Trwa podwieczorek, poobiednia, przedwieczorna herbatka, jednak Alicja szybko orientuje się, że coś jest nie w porządku. Dziewczynka widząc mnóstwo wolnych krzeseł przy stole chce się dosiąść, lecz Suseł mówi jej, że nie ma dla niej miejsca. To uraża dziewczynkę. Szalony Kapelusznik zaczyna zadawać jej za to zagadki, lecz szybko okazuje się, że sam nie zna na nie odpowiedzi. Postać ta mówi dużo bezsensownych rzeczy i jest bardzo drażniąca. 

Wreszcie wychodzi na jaw, skąd w tym domu dziwna stagnacja. Kapelusznik pyta Susła, która jest obecnie godzina, lecz okazuje się, że zegarki nie działają, a Suseł macza swój mechanizm w herbacie. Okazuje się, że Szalony Kapelusznik znajdując się kiedyś na bankiecie u Królowej, zadarł z czasem, za co został ukarany tym, że ten się dla niego zatrzymał. Od tej pory uwięziony był w porze podwieczorku, a jego zegarek nie działał. To samo zresztą spotkało jego towarzyszy. Zirytowana Alicja odchodzi z dziwnego domu. 

Ta przygoda pokazuje jak szalonym miejscem jest Kraina Czarów. W normalnym świecie zatrzymanie się czasu nie byłoby możliwe, jednak tam możliwe staje się wszystko. Bohaterom nie sprawia najmniejszego problemu trwanie w jednej porze przez cały czas, nawet przez wieczność. Senną atmosferę dopełniają bełkotliwe zagadki Szalonego Kapelusznika oraz brak krytycyzmu postaci wobec absurdalności sytuacji, w której się byli znaleźli. Alicja nie jest w stanie zrozumieć zachowania bohaterów, tak jak nikt z nas do końca nie jest w stanie zrozumieć sennych majaków i marzeń, które nawiedzają nas w nocy. Przygoda ta również daje przedsmak autorytarnej władzy Królowej Kier, z jaką główna bohaterka miała spotkać się dopiero w późniejszych rozdziałach tej powieści. 

Dodaj komentarz