Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Opowieści z Narnii C.S. Lewisa to niesamowita historia wypełniona po brzegi fantastycznymi oryginalnymi postaciami. To powieść, która w pewien sposób odmieniła oblicze literatury fantasy, a także jako pierwsza użyła tradycyjnych, uniwersalnych kodów kulturowych, jednak w odświeżonej i ożywionej wersji. Losy poszczególnych bohaterów wydają się znajome, choć wpasowane są w zupełnie nowy, piękny kontekst. 

Piotr Pevensie

Jeden z czwórki rodzeństwa głównych bohaterów, najstarszy brat. Chłopak ciekawy świata, odpowiedzialny, nieco zachowawczy, starający się sprawować opiekę nad młodszym rodzeństwem. Jest empatyczny i odważny. Nie waha się, gdy musi ratować Zuzannę, lub gdy należy odbić Edmunda z rąk Białej Czarownicy. Zostaje przez Aslana pasowany na  rycerza, a później zostaje najważniejszym władcą Narnii. 

Zuzanna Pevensie

Młodsza siostra Piotra. Dziewczyna bardzo łagodna i spokojna, wobec młodszego rodzeństwa żywi niemal matczyne odczucia i czuje się za nie bardzo odpowiedzialna. Zawsze dąży do zażegnania konfliktów i sporów. Kiedy trzeba, jest odważna i waleczna. Skłonna do pomocy, wyrozumiałości i czynienia dobra. 

Edmund Pevensie

Młodszy brat Zuzanny. Chłopak z początku jest krnąbrny, złośliwy i zakompleksiony. Wyżywa się na młodszej siostrze, gdyż twierdzi, że nie cieszy się wśród rodzeństwa należytym szacunkiem. Zdradza siostry i brata zmanipulowany przez białą Czarownicę, lecz w wyniku obserwacji jej okrucieństw wraca na ścieżkę dobra. Odkupuje swoje winy ofiarnością w trakcie bitwy o Narnię. 

Łucja Pevensie

Najmłodsza z całego rodzeństwa. Energiczna, pogodna, silna, zawsze chętna do zabawy. Jako pierwsza wstępuje do Narnii i pragnie zabrać tam również swoje rodzeństwo. Gdy nikt nie chce jej wierzyć, upiera się przy swoim zdaniu. Dziewczynka jest skłonna do wzruszeń i okazywania emocji. Nie brak jej jednak zdecydowania i odwagi do działania. Jest dobra, wyrozumiała i pomocna. 

Biała Czarownica

Typowa baśniowa wiedźma. Bezprawnie przejęła władzę w Narnii przy pomocy terroru i czarnej magii. Utrzymuje wszystkich mieszkańców krainy w strachu. Spowiła Narnię wieczną zimą. Jest pyszna i uzależniona od poczucia władzy. Nie może znieść nawet myśli o tym, że Aslan mógłby ją jej pozbawić. Ostatecznie gubi ją przesadna pewność siebie i niedocenienie sił dobra. 

Aslan

Lew, prawowity władca Narnii, syn Władcy Zza Morza. W krainie pojawia się raz na jakiś czas, tym razem przybywa, by przywrócić wolność jej mieszkańcom. Jest uosobieniem sprawiedliwości, szlachetności, miłosierdzia, heroizmu i dobroci. Wzbudza respekt, jednak nie nadużywa go, nie interesuje go sprawowanie władzy, lecz szczęście jego poddanych. Poświęca swoje życie, by uchować od niebezpieczeństwa Edmunda. Później jednak dzięki swojemu uczynkowi zmartwychwstaje i wygrywa bitwę z Białą Czarownicą zabijając ją. Następnie po raz kolejny opuszcza Narnię. 

Tumnus

Narniański faun, który został zmuszony do służenia Białej Czarownicy. To pierwsza postać z Narnii, jaką spotyka Łucja. Teoretycznie Tumnus powinien ją uwięzić i oddać Królowej, lecz w głębi serca jest on istotą dobrą, serdeczną i łagodną, więc wypuszcza dziewczynkę, za co zostaje aresztowany i zamieniony w kamień. Odczarowuje go dopiero Aslan. 

Profesor Kirke

Właściciel rezydencji, w której ulokowane zostaje rodzeństwo Pevensie. Starszy i ekscentryczny człowiek charakteryzujący się szerokimi horyzontami umysłowymi, otwartością na nowości i dobrze rozwiniętą wyobraźnią. 

Pan Bóbr

Życzliwa istota, która pomaga rodzeństwu w zrozumieniu ich roli w Narnii, a także prowadzi na spotkanie z Aslanem. 

Pani Bóbr

Żona pana Bobra. Życzliwa i przyjacielska. 

Karzeł

Sługa Białej Czarownicy. Powozi jej saniami oraz wykonuje wszystkie jej polecenia w każdym zakresie. 

Święty Mikołaj

Postać zaczerpnięta z ogólnochrześcijańskiej tradycji. Postać związana ze świętami Bożego Narodzenia, zapowiadająca przeminięcie rządów Królowej. 

Maugrim

Wilk. Szef Tajnej Policji działającej w Narnii. 

Dodaj komentarz