Recenzja Akademii pana Kleksa

Autor: Grzegorz Paczkowski

Akademia pana Kleksa to powieść autorstwa Jana Brzechwy, której pierwsze wydanie datuje się na 1946 rok. jest to powieść niezwykła, o czym świadczy nie tylko jej treść, ale też niewiarygodny sukces czytelniczy, który osiągnęła, i który w zasadzie trwa do dziś. Powieść Brzechwy bowiem nadal znajduje rzesze zafascynowanych czytelników, mimo niemal osiemdziesięciu lat, które minęły od jej wydania. 

Powieść Jana Brzechwy opowiada o pewnej bardzo szczególnej szkole, tytułowej Akademii, której pomysłodawcą, założycielem, dyrektorem oraz jedynym profesorem jest niejaki Ambroży Kleks. Jest to wielki mędrzec posiadający wszelką dostępną wiedzę w każdej dziedzinie i znający się na magii. jego Akademia jest miejscem, w którym mogą uczyć się wyłącznie chłopcy, w dodatku wyłącznie tacy, których imię zaczyna się na literę „A”. Co wyróżnia Akademię? Uczniowie nie uczęszczają tam zwykłe przedmioty, Ambroży Kleks uczy przez zabawę i bawi przez naukę. Cała wiedza przekazywana jest chłopcom niejako mimochodem, przy okazji zabawy lub wycieczek. Przy czym sami uczniowie wręcz garną się do nauki i do wypełniania codziennych obowiązków. Trudno się temu dziwić, skoro w Akademii panują wręcz baśniowe warunki. Chłopcy kąpią się nie w wodzie, lecz w owocowych sokach, a posiłki dla skonstruowane są z magicznej farby. w takie oto środowisko wpada Adaś Niezgódka, chłopiec, który w swoim życiu radził sobie raczej miernie, odstawał od rówieśników, przerastała go szkoła. W Akademii jednak szybko zyskuje status prymusa, przyjaźń i uznanie zarówno kolegów, jak i samego Profesora. Nad tą sielanką jednak w niedługim czasie zawiśnie czarna chmura za sprawą tajemniczego Golarza Filipa i jego od lat konstruowanej lalki. 

Trzeba przyznać, że świat wykreowany przez Jana Brzechwę zachwyca. Jest oryginalny, spójny, pozbawiony luk, logiczny (na ile oczywiście logiczny może być świat baśni). Bardzo ciekawym zabiegiem jest włączenie w fabułę Akademii Pana Kleksa, fabuł innych, znanych od lat bajek i baśni. Powieść Brzechwy to jednak nie tylko ciekawa historia i fascynujący bohaterowie. To również mimochodem przemycony traktat o dorastaniu. W tym sensie, książka ta jest skierowana nie tylko do dzieci, ale również do dorosłych. Czego możemy dowiedzieć się z Akademii Pana Kleksa? A no na przykład tego, że każde dziecko ma prawo do swojego dzieciństwa, do życia w świecie bajek i magii, i ich opiekunowie i rodzice nie mają prawa im tego odbierać, ponieważ może się to odbić na ich dojrzewaniu. Trzeba jednak czuwać nad tym, by młody człowiek w świecie nierzeczywistym nie zagubił się na amen. Również podejście do nauki przedstawione w Akademii każe nam zapytać, czy pod tym względem na pewno idziemy w dobrym kierunku? Czy nasze metody kształcą ludzi świadomych, wartościowych, takich, którzy będą sobie potrafili w świecie poradzić w każdej sytuacji? Czy w odpowiedni sposób podchodzimy do najmłodszych? 

Akademia Pana Kleksa to powieść, którą każdy powinien przeczytać chociaż raz, ponieważ każdy bez wątpienia znajdzie w niej coś dla siebie. Warto ją znać choćby dla tego, że przez niemal osiemdziesiąt lat, które minęły od jej wydania, powyższe pytania nadal pozostają bardzo aktualne. 

Dodaj komentarz