Henryk Sienkiewicz we wszystkich swoich powieściach kreował bardzo dużo postaci. Dzięki temu osiągał efekt bardzo barwnej mozaiki charakterologicznej, co bardzo urozmaicało jego dzieła. W pustyni i w puszczy pod tym względem nie odstaje od innych słynnych powieści polskiego noblisty.
Spis treści
Staś Tarkowski
Czternastoletni chłopak, urodzony i wychowywany przez samotnego ojca w Port-Saidzie, choć posiadający korzenie polskie. Jak na swój wiek był bardzo dojrzały zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Charakteryzował się dużą siłą, znajomością wielu języków obcych, otwartym usposobieniem oraz odpowiedzialnością, choć nie stronił od żartów i popisów. W trakcie porwania wykazał się dużą troską o Nel, a także resztę grupy. Dzięki jego roztropności i odwadze dwójka przetrwała bardzo ciężkie chwile i dożyła do momentu odnalezienia.
Władysław Tarkowski
Ojciec Stasia. Inżynier pracujący przy budowie Kanału Sueskiego. Człowiek nieco gwałtowny i nerwowy, lecz dobrze wychowujący syna. Patriota z przeszłością powstańczą.
Nel Rawlison
Ośmiolatka o korzeniach angielskich, córka jednego z inżynierów pracujących przy budowanie Kanału Sueskiego. Bardzo dobrze wychowana dziewczynka, wesoła, otwarta i wyrozumiała. Pomaga ludziom, gdy tylko może. Oczarowuje wszystkich swoją anielską urodą oraz nienagannymi manierami. Porwanie i podróż przez afrykańskie bezdroża zmienia ją w dojrzałą dziewczynę, świadomą niebezpieczeństw i trudów, które czyhają na człowieka w świecie.
Rawlison
Ojciec Nel. Inżynier pracujący przy budowie Kanału Sueskiego. Bardzo mocno kochał swoją córkę, więc gdy usłyszał o porwaniu, był wstrząśnięty i od razu przystąpił do poszukiwań wraz z panem Tarkowskim.
Kali
Czarnoskóry niewolnik, który towarzyszył Stasiowi i Nel, ponieważ ci wyzwolili go spod władzy okrutnego Ghebra. Silny i zwinny mężczyzna, który świetnie potrafił sobie poradzić na afrykańskich pustkowiach. Charakteryzował się dużą religijnością oraz prostotą myślenia o świecie.
Mea
Czarnoskóra niewolnica ofiarowana Nel jako jej piastunka. Łagodna kobieta, która bardzo angażowała się w opiekę nad swoją małą przyjaciółką. Kochała Kalego.
Idrys
Przywódca porywaczy Stasia i Nel. Człowiek wyrachowany i pozbawiony hamulców moralnych. Był okrutny, wszystko robił dla własnego zysku. Był również chytry i przebiegły.
Ghebr
Młodszy brat Idrysa. Człowiek porywczy i brutalny, skłonny do używania przemocy. Bił Kalego, kiedy ten był jego niewolnikiem, nawet bez przyczyny. W ten sposób wyładowywał swoje rozgoryczenie lub gniew. Rzucił się również z pięściami na Stasia, lecz powstrzymał go Idrys.
Mahdi
Islamski prorok i działacz, rewolucjonista. Bardzo ważna postać dla afrykańskiego świata muzułmańskiego. Społeczność ta miała go za posłańca bożego. Sam o sobie mówił, że został powołany przez Allaha. W istocie jednak chodziło mu o uzyskanie konkretnych efektów politycznych. Człowiek obłudny, który próbował wmówić w swoich wyznawców swój wizerunek dobrotliwego, wyrozumiałego, łagodnego i pobożnego człowieka.
Henryk Linde
Szwajcarski podróżnik i geograf. Był człowiekiem wielu talentów, oprócz podróży i tworzenia map, walczył z oddziałami Mahdiego. Został ranny w czasie polowania, a do rany wdała się gangrena. Gdy Staś go spotyka, jest bliski śmierci. Ofiarowuje Tarkowskiemu pomoc w zamian za obietnicę godnego pochówku.
Chamis
Służący Tarkowskiego, który dopuszcza się zdrady i umożliwia porwanie Stasia i Nel.
Dinah
Pierwsza opiekunka Nel. Kobieta łakoma i pozbawiona wzroku w jednym oku, lecz obdarzona dobrym sercem. Towarzyszy porwanym dzieciom, jednak umiera z wycieńczenia w trakcie podróży.
Smain
Sługa Mahdiego, człowiek nieuczciwy i obłudny. Miał na uwadze tylko wzbogacenie się. Zdradzał i mataczył, jeśli tylko mogło mu to przynieść jakieś profity. Zajmował się pozyskiwaniem czarnoskórych niewolników i handlem nimi.
Fatma
Żona Smaina. Porwanie dzieci było jej pomysłem, dzięki któremu mogła wydostać się z miasta. Kobieta piękna i przebiegła, nie licząca się z konsekwencjami swoich czynów.