Przyjaźń to jedna z najważniejszych i najbardziej wartościowych wartości, jakie dane są nam w życiu. Przyjaciele dzielą z nami chwile radości, a także są istotnym wsparciem w chwilach zwątpienia, niepowodzenia, czy złości. Na co dzień nie zawsze doceniamy posiadanie przyjaciół, jeśli jednak mamy ich wokół siebie – mamy wielki skarb. Bez nich bowiem nasze codzienne życie nie byłoby tak barwne, a na pewno dużo ciężej byłoby nam znosić ciężkie chwile w samotności. Uważam, że prawdą jest stwierdzenie, że z przyjacielem dużo łatwiej jest pokonywać trudności, co postaram się udowodnić na przykładach zaczerpniętych z literatury.
Chyba najpopularniejszą powieścią dotykającą tematyki przyjaźni jest Mały Książę Antoine’a de Saint Exupery’ego. To opowieść o małym chłopcu, który wyrusza w wielką podróż po kosmosie, by odnaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest miłość, przyjaźń, jak powinna wyglądać relacja z drugą istotą, gdyż na jego planecie pojawiła się Róża i Księciu wydawało się, że ją pokochał. Chłopiec podróżuje, lecz na wielu planetach spotyka tylko dorosłych, którzy zatraceni są we własnych problemach i nie sprawiają wrażenia, że wiedzą cokolwiek o życiu. Dopiero, kiedy na Ziemi Mały Książę spotyka Lisa, ten tłumaczy mu na czym polega przyjaźń. Mówi, że przyjaciela warto mieć nawet, kiedy jest on daleko, bo sama świadomość tego, że gdzieś tam istnieje ktoś, kto dobrze nam życzy, jest dużą ulgą w trudnej chwili. Zwraca jednak uwagę na to, że przyjaźń wiąże się z wielką odpowiedzialnością za drugą osobę, bo taka relacja musi być obustronna, inaczej prędzej czy później ktoś będzie w niej bardzo cierpiał. Dzięki spotkaniu z Lisem, Mały Książę zaczyna rozumieć, że jego relacja z Różą daleka jest od przyjaźni i miłości, ponieważ jest bardzo jednostronna i tylko chłopiec jest w nią prawdziwie zaangażowany. Lis okazał się więc przyjacielem Księcia, ponieważ pomógł mu odnaleźć prawdę, choć mogła to być prawda bolesna.
O przyjaźni opowiada też powieść reportażowa Aleksandra Kamińskiego, pt. Kamienie na szaniec. Opowiada ona o członkach Szarych Szeregów, organizacji dywersyjnej działającej na terenach okupowanej Polski w trakcie II wojny światowej. Jej członkowie byli ludźmi bardzo młodymi, byłymi harcerzami, dla których przyjaźń i wzajemna lojalność stanowiły absolutną podstawę. Mogli działać efektywnie tylko w momencie, kiedy byli pewni siebie nawzajem. Najbardziej drastycznym dowodem na tę niesamowitą więź był moment, kiedy gestapo aresztowało Jana Bytnara, a jego przyjaciele z dywersji od razu zaczęli organizować akcję odbicia go z rąk nieprzyjaciela. Taka byłą geneza legendarnej akcji pod Arsenałem, która zakończyła się sukcesem, gdyż „Rudy” został odbity przez swoich przyjaciół. Niestety historia miała swój gorzki finał, ponieważ w trakcie akcji życie straciło kilku innych młodych ludzi, m.in. jeden z ważniejszych dowódców, Aleksy Dawidowski „Alek”. Całą jednak historia jest niezbitym dowodem na to, że przyjaźń potrafi być najsilniejszą więzią międzyludzką, dzięki której można dokonywać rzeczy na pozór niemożliwych. Prawdziwy przyjaciel nie zawaha się nawet oddać życia za swojego druha, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Powyższe przykłady udowadniają, że największe nawet trudności są możliwe do przezwyciężenia, jeśli po swojej stronie mamy naprawdę dobrego i oddanego przyjaciela. Mały Książę musiał po całym kosmosie szukać kogoś, kto uświadomi mu, że jego relacja z Różą jest toksyczna. Choć była to na pewno gorzka pigułka, to jednak miała pozytywne konsekwencje, gdyż chłopak mógł się dzięki niej wyzwolić ze związku z Róża. Bohaterowie Kamieni na szaniec udowodnili, że nawet okrucieństwa wojny i życie w skrajnie ekstremalnych warunkach nie jest w stanie złamać prawdziwej przyjaźni, która – jeśli zajdzie taka potrzeba – nie zawaha się przed największymi nawet poświęceniami. Warto mieć przyjaciół. Ich znalezienie nie jest łatwe, ale gdy to się uda, naprawdę warto o nich dbać, bo to największy skarb na świecie.