Zbrodnia i kara – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Fiodor Dostojewski był mistrzem prozy psychologicznej, a jego Zbrodnia i kara jest tego najlepszym przykładem. Autor z niesamowitą dokładnością wnikał w umysły swoich bohaterów, przedstawiał ich monologi wewnętrzne, opinie, myśli, motywację, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć ich czyny. Tym bardziej warto więc poznać bohaterów Zbrodni i kary. 

Rodion Raskolnikow. 

Główny bohater powieści. Dwudziestotrzyletni student prawa, żyje w skrajnej nędzy, co doprowadza go do depresji i samotności. Morduje starą lichwiarkę i jej siostrę, by zdobyć pieniądze na utrzymanie, lecz jego sumienie – wbrew przewidywaniom – nie wytrzymuje obciążenia i Rodion znajduje się na skraju obłędu. W końcu jednak rozumie swoją wię, przyznaje się do morderstwa i dobrowolnie przyjmuje na siebie karę zesłania na Syberię. Tam, za sprawą miłości Soni Marmieładowej przechodzi wewnętrzną przemianę, która daje mu perspektywę na przyszłe szczęśliwe życie. 

Sonia Marmieładowa

Młoda dziewczyna, która w wyniku nędzy panującej w rodzinnym domu (wynikającej z alkoholizmu ojca) zostaje prostytutką. W głębi duszy jest jednak skromną, pokorną i bardzo religijną dziewczyną. Zakochuje się w Rodionie, wielką dobrocią nakłania go do przyznania się do winy i udaje się wraz z nim na Syberię. 

Dunia

Siostra Raskolnikowa. Młoda i piękna dziewczyna. Jest pewna siebie, a najważniejszą wartością jest dla niej rodzina. Jest w stanie nawet wyjść za człowieka budzącego jej pogardę, byle tylko poprawić materialną sytuację rodziny. Dobra córka, siostra i kobieta. 

Pulcheria

Matka Duni i Rodiona. Jest młodą kobietą, ale postarzała się szybko w wyniku życiowych trosk. Wyrzuca sobie, że nigdy nie była w stanie zapewnić dzieciom stabilizacji finansowej. Mimo wszystko jest kochaną i dobrą matką, wbrew doświadczeniom dosyć pogodnie nastawioną do życia. 

Łużyn

Bogacz, który stara się o rękę Duni. Człowiek fałszywy, który swojego bogactwa dorobił się w podejrzany sposób. Kłamie na swój temat, jest egoistą i napawa się wyższością materialną nad innymi ludźmi. 

Porfiry Pietrowicz

Sędzia śledczy, który zajmuje się sprawą morderstwa lichwiarki. Człowiek dokładny, rzetelny i przenikliwy. Dobry psycholog. Jego wybitne umiejętności śledcze pomagają mu w docieczeniu, że to Raskolnikow stoi za morderstwem. Mimo to szanuje młodzieńca i stara się mu pomóc uzyskać niższy wymiar kary. 

Marmieładow

Ojciec Soni i jej rodzeństwa. Nałogowy alkoholik, który wszystkie zarobione i zaoszczędzone pieniądze wydawał na alkohol. Człowiek nieszczęśliwy, świadomy krzywd, które wyrządził bliskim, jednak mimo to bezradny wobec nałogu. 

Swidrygajłow

Szlachcic, człowiek zamożny i starający się sprawiać wrażenie ułożonego obywatela. W głębi duszy jest jednak zdegenerowany do cna. Zdradza żonę, molestuje kobiety (w tym nieletnie), przemocą psychiczną zmusza ludzi do samobójstwa. Jest do tego hazardzistą z kryminalną przeszłością. Próbuje uwieść siostrę Rodiona, a kiedy ta mu się opiera mści się na niej niszcząc jej reputację. Później próbuje odkupić swoje winy, jednak wyrzuty sumienia doprowadzają go do samobójstwa. 

Razumichin

Najlepszy i jedyny przyjaciel Raskolnikowa. Człowiek zaradny i bardzo pozytywnie usposobiony, choć bardzo ubogi. Swoją dobrocią zdobywa serce Duni. 

Katarzyna Iwanowna

Żona Marmieładowa. Niegdyś piękna kobieta, którą życie z alkoholikiem zniszczyło do cna. 

Alona Iwanowna

Stara lichwiarka zamordowana przez Raskolnikowa. 

Lizawieta

Siostra Alony Iwanowny, również zamordowana przez Raskolnikowa. 

Dodaj komentarz