Charlie i fabryka czekolady – streszczenie

Charlie i fabryka czekolady autorstwa Roalda Dahla to jedna z najsłynniejszych powieści dla dzieci, która cały czas zyskuje nowe rzesze wielbicieli w coraz to nowszych pokoleniach czytelników. O niesłabnącej popularności historii o Willym Wonce, jego magicznej fabryce oraz małym Charliem Buckecie świadczy przynajmniej kilka jej ekranizacji na przestrzeni wielu lat.

Charlie i fabryka czekolady – motywy literackie

Roald Dahl napisał powieść pt. Charlie i fabryka czekolady i tym samym stworzył jedną z najpiękniejszych opowieści o tym, jak marzenia mogą się spełniać, jeśli tylko przyjmiemy odpowiednio pokorną postawę wobec życia. Powieść wykorzystuje mnóstwo motywów, które charakterystyczne są dla wielu dzieł literatury młodzieżowej i przygodowej. 

Opis fabryki czekolady Wonki

Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla to piękna opowieść o tym, jak świat marzeń może przeplatać się z naszym życiem, jeśli naprawdę bardzo tego pragniemy. Tytułowa fabryka jest przestrzenią symboliczną, w której spotykają się dwa – na pozór niemożliwe do połączenia światy. 

Charlie i fabryka czekolady – bohaterowie

Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla to powieść obfitująca w charaktery nie tylko ciekawe, lecz także takie, od których czytelnik może się całkiem dużo nauczyć. Główni bohaterowie są dziećmi, co sprawia, że czytając tę powieść można spróbować cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie, jak patrzyło się na świat lata temu. 

Charlie i fabryka czekolady – główne wątki

Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla to piękna powieść, w której można odnaleźć zarówno fantastyczny świat dziecięcej wyobraźni, jak i naprawdę praktyczne nauki życiowe, którymi można kierować się we wszystkich czasach. Powieść ta ma wiele wątków, które wspólnie składają się na piękny obraz świata niełatwego, choć takiego, w którym szlachetne wartości wciąż spotykają się z nagrodą. 

Willy Wonka – charakterystyka

Willy Wonka to jeden z głównych bohaterów powieści Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla. To właściciel tytułowej faktorii, postać nietuzinkowa, ekscentryczna, pociągająca i kontrowersyjna, tajemnicza. Jest zarówno genialnym przedsiębiorcą, jak i czarodziejem, człowiekiem absolutnego sukcesu, jak i osobą skromną, pomocną,pozytywnie nastawioną do świata i innych. 

Charlie Bucket – charakterystyka

Charlie Bucket to główny i tytułowy bohater słynnej powieści autorstwa Roalda Dahla, pt. Charlie i fabryka czekolady. To bohater, który bardzo szybko budzi sympatię czytelnika ze względu na to, że łatwo można się z nim utożsamić. To młody chłopiec o wielkich marzeniach, których jednak nie może zrealizować ze względu na ubóstwo swojej rodziny.

Opisz jedną z atrakcji, które widziały dzieci w fabryce czekolady w lekturze Charlie i fabryka czekolady

Charlie i fabryka czekolady to powieść, której główna akcja dzieje się w tytułowej magicznej fabryce. Jej założyciel, Willy Wonka zaprasza do zwiedzenia swojej twierdzy piątkę dzieci wraz z opiekunami. W czasie wycieczki, nie tylko pozwala im kosztować słodyczy, lecz także pokazuje niektóre ze swoich tajemniczych, niejednokrotnie dopiero prototypowych wynalazków.

Co skłoniło Willego Wonka do otwarcia fabryki czekolady?

Willy Wonka to jeden z głównych bohaterów legendarnej powieści pt. Charlie i fabryka czekolady autorstwa Roalda Dahla, a przy okazji jedna z najpopularniejszych współczesnych postaci popkultury światowej. Był to założyciel, dyrektor oraz gospodarz tytułowej fabryki czekolady.

Umpa-Lumpy – charakterystyka

Umpa-Lumpy to niewielkie magiczne stworzenia, które wykreował Roald Dahl w swojej słynnej powieści, pt. Charlie i fabryka czekolady. Pracowały one w tytułowej fabryce jako pomoc dla jej twórcy i gospodarza, Willy’ego Wonki, ponieważ ten nie mógł więcej zaufać ludziom. Wonka przywiódł je z jednej ze swoich metafizycznych podróży, a one zobowiązały się do pomocy przy produkcji czekolady w zamian za nieograniczony dostęp do tego specyfiku. 

Mike Teavee – charakterystyka

Mike Teavee to jeden z bohaterów powieści Roalda Dahla, pt. Charlie i fabryka czekolady. Był to chłopiec, który nałogowo oglądał telewizję, nie był się w stanie od niej oderwać. Ograniczało to bardzo jego wyobraźnię, a także negatywnie wpływało na jego zdolności społeczne. Nie potrafił zachowywać się w towarzystwie, nie posiadał podstawowego wyczucia w obracaniu się w towarzystwie. Nie dostrzegał też w prawdziwym świecie granic, które nie istnieją w świecie filmu i telewizji. 

Violet Beauregarde – charakterystyka

Violet Beauregarde była jednym ze szczęśliwej piątki dzieci, które w powieści autorstwa Roalda Dahla, pt.Charlie i fabryka czekolady zostały zaproszone do słynnej fabryki Wily’ego Wonki.  Dziewczynka jednak była zbyt ordynarna i zapatrzona w siebie, żeby móc spokojnie dostąpić zaszczytu dokończenia wycieczki. Poniosła zresztą dotkliwe konsekwencje swojego egoizmu i postępowania zawsze wbrew dobrym radom.