Willy Wonka – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Willy Wonka to jeden z głównych bohaterów powieści Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla. To właściciel tytułowej faktorii, postać nietuzinkowa, ekscentryczna, pociągająca i kontrowersyjna, tajemnicza. Jest zarówno genialnym przedsiębiorcą, jak i czarodziejem, człowiekiem absolutnego sukcesu, jak i osobą skromną, pomocną,pozytywnie nastawioną do świata i innych. 

Charakterystyka Willego Wonki

Willy Wonka był mężczyzną wyglądającym na kogoś w średnim wieku, jednak trudno oszacować to, ile naprawdę miał lat. Był wysokimi szczupłym mężczyzną o zawsze serdecznym wyrazie twarzy, często się uśmiechał, a jego głos był melodyjny, wysoki i przyjemny dla ucha. Wonka miał też bardzo charakterystyczny strój, do którego należały m.in. zielone spodnie, fioletowe palto, czarny melonik oraz szare rękawiczki. Miał również nieduży zarost na twarzy, przystrzyżony na hiszpańską modłę. Z powierzchowności więc Willy Wonka był człowiekiem wzbudzającym zainteresowanie, na pewno wyróżniał się na tle swoich rodaków. 

Jako mały chłopiec doświadczył biedy. Uwielbiał słodycze, jednak jego rodzice nigdy mu ich nie kupowali. Obiecał sobie wówczas, że gdy dorośnie założy fabrykę czekolady, by już nigdy żadnemu dziecku nie zabrakło w życiu słodyczy. Świadczy to o jego bardzo dojrzałym i szlachetnym podejściu do świata, które wykształcił w sobie już w młodości. O konsekwencji zaś i wielkich talentach przedsiębiorczych stanowił fakt, że rzeczywiście swój cel zrealizował z godną podziwu dokładnością. 

Willy Wonka czuł się jednak coraz starszy i wyczerpany, wiedział, że nie starczy mu sił, by swoją fabrykę prowadzić w nieskończoność, dlatego też wpadł na pomysł ze zorganizowaniem konkursu, który ostatecznie wygrał Charlie Bucket. Wonka był bardzo inteligentnym człowiekiem obdarzonym wyjątkową wrażliwością, dlatego potrafił czytać z ludzi jak z otwartej księgi. Pozwoliło mu to zobaczyć w Charliem kogoś, kto przypominał mu jego samego z dzieciństwa. Wiedział, że ubóstwo hartuje i wykształca w charakterze człowieka pozytywne cechy. Wiedział to po sobie i widział to w Charliem Buckecie. 

Willy Wonka nie był mimo wszystko postacią oderwaną od rzeczywistości. Wiedział, że biznesmen musi twardo stąpać po ziemi. Gdy więc obce korporacje zaczęły obsadzać jego fabrykę szpiegami, by ci wykradali sekretne receptury, Wonka zdecydował się na zwolnienie wszystkich pracowników oraz zamknięcie fabryki. Nie ustawał jednak w poszukiwaniu rozwiązania i znalazł je. Zatrudnił Umpa-Lumpy, wesoły ludek, który uratował z ich własnej krainy przed drapieżnikami. Stworki te okazały się rzetelnymi i lojalnymi pracownikami, pod wieloma względami lepszymi od ludzi. 

Ogólnie pan Willy Wonka był człowiekiem o silnym charakterze, przeżył wiele trudnych chwil w życiu, jednak nie pozwolił im się złamać. Wyciągnął z nich wnioski i postanowił, że wzbogacą go one jako człowieka. Świadczy to o jego refleksyjnej naturze oraz wrażliwości na na punkcie własnym oraz innych ludzie. Wiedział, że może popaść w zgorzknienie, kiedy zaczął być podstępnie oszukiwany przez inne korporacje cukiernicze, postanowił jednak znaleźć rozwiązanie i udało mu się to. 

Willy Wonka to oczywiście pozytywna postać, która budzi sympatię oraz nadzieję, że na świecie potrafią istnieć jeszcze nadal ludzie, którzy mimo dojrzałego wieku o osiągnięcia sukcesu, potrafią nie być zgorzkniali, a także wykazywać się wręcz dziecięcą wrażliwością i wyobraźnią. 

Dodaj komentarz