Charlie i fabryka czekolady – plan wydarzeń

Autor: Grzegorz Paczkowski
 1. Charlie Bucket mieszka wraz z całą rodziną w ubogiej chatce, niedaleko fabryki czekolady pana Willy’ego Wonki. 
 2. Dziadek Joe opowiada Charliemu o losach Willy’ego Wonki o jego przygodach w Indiach oraz o tym, jak musiał zrezygnować z pracy ludzi w fabryce.
 3. Willy Wonka ogłasza konkurs, którego zwycięzcy zostaną wpuszczeni do fabryki czekolady. 
 4. W telewizji zaczynają donosić o kolejnych odnalezionych Złotych Talonach.
 5. Charlie nie odnajduje Złotego Talonu w urodzinowej czekoladzie ani w czekoladzie kupionej za ostatnie oszczędności dziadka Joego. 
 6. Ojciec Charliego traci pracę i rodzina staje na skraju totalnego ubóstwa. 
 7. Charlie znajduje na ulicy pięćdziesiąt centów i postanawia oddać je matce z wyjątkiem skromnej kwoty, za którą kupiłby sobie czekoladę. 
 8. W nabytej w ten sposób tabliczce czekolady Charlie odnajduje Złoty Talon. 
 9. W domu chłopak chwali się swoim znaleziskiem i postanawia, że w odwiedziny do fabryki wybierze się z dziadkiem Joe. 
 10. Następnego dnia o dziesiątej rano piątka wygranych czeka pod bramami fabryki pod czujnym okiem dziennikarzy i reporterów. 
 11. Willy Wonka zaprasza wszystkich do środka i rozpoczyna się wielkie zwiedzanie. 
 12. Najpierw wycieczka kieruje się do podziemi fabryki, gdzie goście zapoznają się z Umpa-Lumpami – stworkami, pomagającymi w pracy gospodarzowi. 
 13. Jeden z gości, Augustus Gloop, wbrew ostrzeżeniom, zaczyna chłeptać z nieskończonej rzeki czekolady, która porywa go i wsysa w rurę. 
 14. Rodzice Augustusa zostają oddaleni do miejsca, w którym mogą odratować synka. 
 15. WIlly Wonka pokazuje zwiedzającym swoje maszyny i nowe wynalazki, z czego jeden jeszcze nieukończony, produkuje gumę o smaku trzech dań obiadowych. 
 16. Violet bardzo chce spróbować gumy i robi to wbrew ostrzeżeniom Wonki, dlatego zaraz po skosztowaniu robi się fioletowa i puchnie tak, że zaczyna unosić się pod sufitem. 
 17. Willy Wonka odsyła dziewczynkę wraz z rodzicami do innej sali, gdzie będzie można przywrócić ją do normalnego wyglądu. 
 18. Dochodzi do nieporozumienia z napisem ponad drzwiami jednej z sal z cukierkami.
 19. W Hali Orzechowej dziewczynka o imieniu Veruca próbuje przywłaszczyć sobie jedną z pracujących przy rozłupywaniu orzeszków wiewiórek, mimo że Willy Wonka informuje ją, że zwierzątka te nie są w żadnej mierze na sprzedać.
 20. Gryzonie jednak szybko otaczają dziewczynkę i po tym jak stwierdzają, że jest pusta w środku, zrzucają ją do zsypu na śmieci; podobny los zresztą spotyka zaraz potem jej rodziców. 
 21. Pozostali goście podróżują za pomocą magicznej windy, która może poruszać się po całej fabryce i we wszystkich kierunkach. 
 22. Wycieczka trafia do sali, w której opracowywana jest czekolada telewizyjna, którą można wyjąć z ekranu i zjeść. 
 23. Wypadkowi ulega tam Mike, który chce nadać sam siebie i zmniejsza się do wielkości jednego cala. 
 24. Mike wraz z rodzicami zostaje odesłany do sali ratunkowej z Umpa-Lumpami
 25. Willy Wonka dziwi się, że pozostał jedynie Charlie i jego dziadek. 
 26. Gospodarz wznosi się wraz z nimi windą ponad gmach fabryki, skąd obserwują inne dzieci wraz z rodzicami wracające do domu i wciąż borykające się z efektami swoich wypadków. 
 27. Willy Wonka tłumaczy Charliemu, że chciałby oddać mu władzę nad fabryką, ponieważ sam czuje się już stary i zmęczony. 
 28. Willy Wonka, Charlie oraz dziadek Joe lecą do domu państwa Bucket, by obwieścić im radosną nowinę i zabrać całą familię no nowego domu w fabryce czekolady. 

Dodaj komentarz