Co skłoniło Willego Wonka do otwarcia fabryki czekolady?

Autor: Grzegorz Paczkowski

Willy Wonka to jeden z głównych bohaterów legendarnej powieści pt. Charlie i fabryka czekolady autorstwa Roalda Dahla, a przy okazji jedna z najpopularniejszych współczesnych postaci popkultury światowej. Był to założyciel, dyrektor oraz gospodarz tytułowej fabryki czekolady. Postać nietuzinkowa, metafizyczna, ciekawa, wręcz magiczna, skrywająca w sobie wiele tajemnic, jednak będąca bardzo otwartą na innych ludzi oraz chętną do dawania im radości. 

Willy Wonka jako dziecko nie otrzymywał od swoich rodziców słodyczy. Było to dla niego bardzo bolesne, ponieważ uwielbiał czekoladę w każdej postaci. Był więc nieszczęśliwy i uważał, że spotyka go bardzo wielka i niezasłużona niesprawiedliwość. Już wówczas, jako bardzo mały chłopczyk, postanowił sobie, że gdy dorośnie, zrobi wszystko, by założyć własną fabrykę czekolady, co zresztą mu się w końcu udało. Zrobił to jednak nie wyłącznie ze względów egoistycznych, jego jedynym celem nie było doprowadzenie do sytuacji, w której już nigdy nie zabraknie mu czekolady. Chciał, by żadne dziecko na świecie nie musiało przechodzić przez to, przez to przechodził on sam, by żadnemu dziecku nigdy nie brakowało w życiu słodyczy. 

Powyższa historia bardzo dobrze świadczy o Willym Wonce, jako o człowieku altruistycznym, który własną niedolę i krzywdę potrafił przekuć nie tylko w sukces komercyjny, lecz także w coś dobrego i pięknego, co mógł ofiarować innym ludziom. Po skali sukcesu, jaki osiągnął, trudno byłoby się spodziewać, że pomysł założenia fabryki czekolady wziął się właśnie z osobistej traumy. A jednak Ta historia uczy nas, że nigdy nie należy oceniać człowieka po okładce, ponieważ nie wiemy, jakie konkretnie historie kryją się zarówno za jego porażkami, jak i największymi sukcesami. 

Dodaj komentarz