Charlie i fabryka czekolady – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla to powieść obfitująca w charaktery nie tylko ciekawe, lecz także takie, od których czytelnik może się całkiem dużo nauczyć. Główni bohaterowie są dziećmi, co sprawia, że czytając tę powieść można spróbować cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie, jak patrzyło się na świat lata temu. 

Charlie Bucket

Główny bohater powieści. Chłopiec około dziesięcioletni, który pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Uwielbia czekoladę z pobliskiej fabryki, lecz może ją jeść jedynie raz w roku, w dzień swoich urodzin. Bardzo kocha swoich rodziców i dziadków, z którymi mieszka. Uwielbia słuchać opowieści o tajemniczej fabryce czekolady i jej właścicielu Willym Wonce. Jest bardzo uczciwy, poukładany i pracowity. Jego skromność zostaje nagrodzona ofiarowaniem mu całej fabryki. 

Willy Wonka

Tajemniczy założyciel i właściciel fabryki czekolady. Postać z pogranicza świata realistycznego i magicznego. Mężczyzna, który swoją fabryką chciał doprowadzić do stanu, w którym żadnemu dziecku już nigdy nie będzie brakowało słodyczy. To świetny biznesmen i odważny człowiek o duszy i wrażliwości dziecka. Ciężkie przeżycia nie złamały go, pomogły mu natomiast wykształcić w sobie jeszcze większą siłę i pomysłowość. 

Augustus

Jedno z dzieci zaproszonych do fabryki. Chłopiec straszliwie otyły i rozpuszczony. Nie słucha się zakazu Wonki i zaczyna chłeptać z nieskończonej rzeki czekolady, której nurt go porywa i wsysa do rury robiącej pianki czekoladowe. 

Violet 

Dziewczynka, która uwielbiała rzuć gumę, co kiedyś robiła ponoć przez trzy miesiące. Wyrywa Wonce z ręki prototyp gumy o smaku trzech dań obiadowych, mimo ostrzeżeń, żę ta jest jeszcze nie gotowa do konsumpcji. Dziewczynka robi się fioletowa oraz puchnie tak, że zaczyna unosić się pod sufitem. 

Veruca

Dziewczynka, która przyzwyczajona została przez rodziców do tego, że dostaje wszystko, co jej się zachce. W trakcie odwiedzin chce zabrać do domu jedną z wiewiórek i kiedy próbuje ją ukraść

Mike

Chłopiec, który jest uzależniony od oglądania telewizji. Jest oderwany od rzeczywistości, nie idzie mu dobrze przebywanie w towarzystwie, jest arogancki i nietaktowny. amię zakaz i usiłuje nadać się w telewizji, która jest przeznaczona do przyszłej emisji czekolady. Zmniejsza go to do wysokości jednego cala, a później maszyny rozciągają go do wysokości dziesięciu stóp. 

Dziadek Joe

Dziadek Charliego, który wspiera go w dążeniu do jego marzeń. To dobry staruszek, który przekazuje chłopcu swoje ostatnie oszczędności, by ten mógł kupić czekoladę i jeszcze raz spróbować zdobyć Złoty Talon. Lubi spędzać czas z wnukiem i opowiadać mu magiczne historie. To jego wybiera chłopiec do wspólnej wycieczki o fabryki czekolady. 

Umpa-Lumpy

Tajemniczy ludek, który pracuje w fabryce czekolady. To bardzo mali ludzie o różowej skórze i białych równych zębach. Willy Wonka znalazł ich w Umpalandii, gdzie musieli kryć się przed drapieżnikami. Zaproponował im schronienie oraz pracę, a Umpa-Lumpy zgodziły się, za jedyną zapłatę wyznaczając nieograniczony dostęp do ziaren kakaowca. Były pracownikami rzetelnymi i lojalnymi, a przy tym wiecznie rozbawionymi istotami, które płatały figle. 

Dodaj komentarz