Charlie Bucket – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Charlie Bucket to główny i tytułowy bohater słynnej powieści autorstwa Roalda Dahla, pt. Charlie i fabryka czekolady. To bohater, który bardzo szybko budzi sympatię czytelnika ze względu na to, że łatwo można się z nim utożsamić. To młody chłopiec o wielkich marzeniach, których jednak nie może zrealizować ze względu na ubóstwo swojej rodziny. Ciężkie warunki życia sprawiają jednak, że nabiera on cech charakteru niedostępnych dla tych, których od urodzenia wiedzie się dobrze, co też widać w dalszej części utworu. Za to też ostatecznie spotyka go nagroda. 

Charakterystyka Charliego Bucketa

Charlie Bucket miał około dziesięciu lat i pochodził z bardzo ubogiej rodziny. Zarówno on, jego rodzice, jak i czworo dziadków, mieszkało w jednym niewielkim domku. Pracował wyłącznie ojciec Charliego, dlatego też rodzina wiecznie cierpiała niedostatek. Charlie jednak starał się nie zwracać na to uwagi. Kochał wszystkich członków swojej rodziny, niezależnie od ich pozycji majątkowej. Bieda wyostrzyła w małym Charliem charakter, nie był on bowiem łapczywy ani nieuczciwy. Najważniejszy był dla niego drugi człowiek, a nie pieniądze czy zaspokajanie własnych potrzeb. Był bardzo zżyty z członkami swojej rodziny. 

Chłopiec miał duszę marzyciela. Uwielbiał słuchać opowieści swojego dziadka, który chętnie opowiadał mu o tajemniczej fabryce czekolady znajdującej się nieopodal ich domu. Marzeniem chłopca było dostanie się do środka. Uwielbiał słodycze, ale mógł ich posmakować jedynie w dzień swoich urodzin, kiedy to w prezencie otrzymywał od rodziców niewielką tabliczkę czekolady. To nauczyło go pokory i powściągliwości. Nie dość, że chętnie dzielił się swoim skarbem z innymi członkami rodziny, to jeszcze potrafił racjonować swoje dobro tak, by wystarczyło mu na jak najdłuższy czas. 

Mimo ubóstwa Charlie nie był łakomy na łatwy zarobek. Gdy uśmiechnęło się do niego szczęście i znalazł na ulicy zawrotną sumę pięćdziesięciu centów, pierwsze co zrobił było rozejrzenie się po ulicy czy prawowity właściciel monety jej nie szuka. Dopiero potem stwierdził, że może ją wziąć. Nie postanowił jednak sobie jej przywłaszczyć, lecz oddać matce, dzięki czemu wsparłby domowy budżet. Niewielką część te kwoty wydał na czekoladkę, o której marzył. To właśnie w niej odnalazł Złoty Talon, który umożliwił mu wejście do tajemniczego świat fabryki czekolady Willy’ego Wonki

Zwraca uwagę też zachowanie Charliego w trakcie wycieczki. Jest on grzeczny, cichy, nieśmiały. Widać, że spotykającą go właśnie przygodę chłonie całym sobą i niczym nie chce jej zmącić. Słucha się gospodarza i nie wybiega przed szereg. Na tle innych dzieci, które są ordynarne, nieposłuszne, egoistyczne i niegrzeczne, Charlie wypada wręcz wzorowo. Za wszystkie te dobre cechy, które wykształcił w swoich charakterze spotyka go nagroda. Willy Wonka właśnie jemu decyduje się przekazać fabrykę czekolady, ponieważ był pewny, że chłopak podejdzie do tego zadania i do tej szansy z odpowiednią pokorą, skupieniem i miłością. 

Myślę, że każdy chciałby mieć kolegę, jakim był Charlie Bucket. Na pewno zawsze można było na nim polegać, a przy okazji w jego towarzystwie człowiek mógł czuć się bezpieczny o to, że nie zostanie oceniony i zawsze spotka się z wielką dozą wyrozumiałości i pomocą. Myślę, że Charlie może być wzorem dla młodzieży w każdych czasach, ponieważ takie cechy jak pokora, uczciwość, szczerość i altruizm zawsze będą w cenie. 

Dodaj komentarz