Charakterystyka Hrabiego Horeszki

Autor: Grzegorz Paczkowski

Hrabia jest jedną z głównych postaci Pana Tadeusza, przez niektórych omyłkowo uważaną za negatywną. W istocie jednak nie był on czarnym charakterem, a jeśli wziął czynny udział w najeździe na Soplicowo, to uczynił to chytrze podpuszczony przez Gerwazego. Przyjrzyjmy się zatem cechom tej intrygującej postaci!

Hrabia – charakterystyka

Hrabia był człowiekiem młodym, który w okolicach Soplicowa zjawia się jako daleki krewny Horeszków – dziedzic Stolnika. Jest bardzo przystojny, twarz ma bladą, ale „świeżą”, oczy modre, długie białawe włosy. Ubiera się w zgodzie z modą angielską, co podkreśla jego światowe obycie. Jest człowiekiem inteligentnym, oczytanym i wrażliwym, ma duszę artysty, wszędzie chodzi ze szkicownikiem.

Hrabia to typowy romantyk, pociągają go tajemnicze historie i miejsca przesycone mistyczną atmosferą (stąd zainteresowanie zamkiem Horeszków). Sam zresztą nieco kreuje się na taką postać. Nie oznacza to jednak, że interesują go jedynie duchowe i emocjonalne uniesienia, choć obserwujemy jak mężczyzna ów zakochuje się to w Zosi, to w Telimenie, to jeszcze w innych kobietach we dworze. Jednak gdy trzeba potrafi wykazać się również innymi przymiotami – nie obcy jest mu zapach prochu, a wielkimi zdolnościami strzelniczymi i jeździeckimi wykazuje się nie tylko w czasie polowań, i nie tylko w trakcie starcia z Moskalami w Soplicowie, lecz także później, kiedy wstępuje do wojska. Jego wrażliwość jednak była w stanie wszystko to przetrwać, o czym świadczy to, że podczas swojej wojskowej przygody, cały czas był wierny Telimenie, która zabawiła się jego uczuciami. 

Hrabia na pewno nie jest postacią negatywną. Miejscami jest wręcz komiczny – jego przejaskrawione rysy romantycznego artysty wywołują jednak raczej sympatię niż odrzucenie. Na początku, podpuszczony przez Gerwazego, dążył do konfliktu z Soplicami, ale później, kiedy znudziła mu się legendarno-romantyczna aura walki o zamek, chętnie pogodził się z wrogim dotąd rodem. Tak naprawdę trudno nie lubić Hrabiego Horeszki. 

Dodaj komentarz