Dzięki literaturze człowiek odkrywa wartości, którymi należy kierować się w życiu. Napisz rozprawkę w której rozważysz trafność tego stwierdzenia w argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.

Autor: Grzegorz Paczkowski

Dopiero na Ziemi spotyka Lisa, który w bardzo prosty sposób wyjaśnia mu na czym polega przyjaźń i uświadamia Księciu, że był wykorzystywany przez Różę. Chłopiec spotyka również Pilota, dzięki któremu dowiaduje się, że dorosłość nie musi oznaczać utraty dziecięcej fantazji i wrażliwości. Ta niewielka powiastka uczy nas prostego podejścia do życia, w którym należy kierować się sercem, ponieważ tylko pozostając z nim w zgodzie możemy być pewni, że osiągniemy szczęście. Nawet jeżeli będzie ono polegało na zupełnie czymś innym, niż to sobie wyobrażamy. 

Powyższe przykłady dowodzą, że literatura jak najbardziej potrafi być nauczycielką wartości, którymi powinniśmy kierować się w życiu. Wiedzą to również niektórzy bohaterowie literaccy, którzy właśnie dzięki literaturze zmieniali swoje życia na lepsze, a my możemy podążać ich przykładem w rzeczywistości. Wszystko to jest dowodem na to, że warto być z literaturą w ciągłym kontakcie, ponieważ jest ona niewyczerpanym źródłem sprawdzonej wiedzy o życiu, świecie, ludziach i przede wszystkim o nas samych. 

Dodaj komentarz