Mit o Te­ze­uszu i Ariad­nie – streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Tezeusz to jeden z legendarnych bohaterów starożytnej Grecji. Uchodził za pół-człowieka, pół-boga, a jego czyny dorównywały czynom niejednego mitycznego herosa. Najbardziej jednak znany jest z pokonania straszliwego Minotaura, w czym swój niebagatelny udział miała księżniczka kreteńska, Ariadna. 

Mit o Te­ze­uszu i Ariad­nie – streszczenie krótkie

Tezeusz był jednym z najsłynniejszych herosów starogreckich. Wychowywał się w kulcie Heraklesa, sam również dysponował wielką siłą i odwagą. W wieku dorosłym odnalazł ojca w Atenach i uwolnił je od terroru króla Minosa, gdyż zabił dręczącego Kretę Minotaura. Pomogła mu w tym Ariadna, która się w nim zakochała. Tezeusz wracał z nią do Aten, lecz po drodze zostawił ją na jednej z wysp bez słowa. Jego ojciec odebrał sobie życie, kiedy zobaczył, że syn wraca statkiem pod czarnym żaglem, co oznaczało klęskę. Prawda była taka, że Tezeusz zapomniał o tej umowie. Heros został królem i zjednoczył Grecję. W wieku średnim porwał spartańską księżniczkę, Helenę, która została ateńczykom brutalnie odebrana, a sam Tezeusz wygnany został z Aten. Zmarł samotnie na wyspie Skyros. 

Mit o Te­ze­uszu i Ariad­nie – streszczenie szczegółowe

Tezeusz pochodził Trojzeny, gdzie wychowywała go samotnie matka, Ajtra. Jego ojcem był wielki wódz, Egeusz, który porzucił rodzinę i powrócił do ojczystych Aten. Mały Tezeusz poznał Heraklesa, co miało niebagatelny wpływ na jego rozwój i osobowość. Kiedy chłopiec stał się mężczyzną, będąc pod inspiracją matki, postanowił odszukać swojego ojca. W drodze do Aten, Tezeusz pokonał słynnego Prokrustesa, twórcę łoża tortur, na którym zabijani byli przypadkowi przejezdni. Po dotarciu do Aten, mężczyzna zorientował się, że miasto jest terroryzowane przez króla Krety, Minosa, który spośród młodzieży ateńskiej pragnął wybrać siedem dziewcząt i siedmiu chłopców, by złożyć je w ofierze okrutnemu Minotaurowi, bestii zamkniętej w labiryncie. Tezeusz zgłosił się na ochotnika i powiedział, że zabije potwora w zamian za odstąpienie od terroryzowania Aten. Ustalił ze swoim ojcem, że gdy będzie wracał z misji, postawi czerwony żagiel w przypadku sukcesu i czarny w przypadku klęski. Tezeusz udał się na Kretę, gdzie zakochała się w nim córka Minosa, Ariadna. Ona też podarowała herosowi kłębek nici, który miał pomóc mu wydostać się z pułapki labiryntu, gdy zwycięży Minotaura. Tezeusz wszedł do labiryntu, odnalazł potwora i zabił go, a później, dzięki nici Ariadny, powrócił do wyjścia i został bohaterem. Miał pojąć Ariadnę za żonę, nawet wracał z nią do Aten, lecz po drodze, na wyspie Naksos, pozostawił bez słowa kochankę, w której zakochał się bóg Dionizos. Wracając do Aten, Tezeusz zapomniał o obietnicy złożonej ojcu i postawił czarny żagiel. Egeusz, widząc to z daleka, rzucił się ze skał i odebrał sobie życie. Tezeusz został królem całej Grecji, którą zjednoczył. Miał jeszcze dwie żony – Antiopę oraz Fedrę, a także syna Hipolita, którego skazał na śmierć za zdradę z Fedrą. Później Tezeusz porwał księżniczkę Helenę ze Sparty, co spotkało się ze srogą reakcją tego miasta. Tezeusz został wygnany i umarł w samotności na wyspie Skyros. 

Dodaj komentarz