Przyjaźń to jedno z najważniejszych uczuć w życiu. Niektórzy twierdzą wręcz, że przyjaciele to rodzina, tylko taka, którą dobiera się sobie samemu. Rzeczywiście, prawdziwy przyjaciel, na którego można liczyć w każdej sytuacji, która będzie nas wspierał niezależnie od wszystkiego, i który zawsze znajdzie czas, żeby nas wysłuchać i udzielić dobrej rady, albo chociaż wesprzeć, to w dzisiejszych czasach (tak naprawdę w każdych) prawdziwy skarb. Dlatego przyjaźń trzeba umieć docenić, pielęgnować, by trwała i by mogła być czymś, co rzeczywiście pomaga nam w życiu. Motyw przyjaźni występuje w wielu dziełach literackich, co tylko świadczy o tym, jak ważnym elementem codziennego życia jest.
Najsłynniejszym chyba dziełem odnoszącym się do kwestii przyjaźni jest powiastka filozoficzna Antoinea de Saint-Exupery’ego, pt. Mały Książę. Tytułowy bohater tej niewielkiej książeczki podróżuje po wszechświecie w poszukiwaniu kogoś, kto byłby w stanie wytłumaczyć mu na czym polega miłość, którą poczuł do Róży, która całkiem niedawno pojawiła się na jego planecie. Kolejni dorośli, których spotyka na kolejnych planetach rozczarowują go jednak. Nie dość, że nie potrafią przekazać mu żadnej przydatnej wiedzy, to jeszcze stanowią dla niego niejako antywzór, ich postawy są dla chłopca niezrozumiałe, odpychające, niegodne. W końcu Mały Książę trafia na Ziemię, gdzie spotyka Lisa. To zwierzę uważane przez ludzi za przebiegłe i trochę niebezpieczne, udziela Księciu ważnej lekcji na temat przyjaźni. Tłumaczy mu, że warto mieć przyjaciela, ale nie jest to łatwe, ponieważ, kiedy się z kimś przyjaźnimy, bierzemy odpowiedzialność za tę drugą osobę i musimy liczyć się z pewnymi zobowiązaniami wobec niej. Mimo to – tłumaczył dalej Lis Małemu Księciu – warto jest podejmować ten trud, ponieważ posiadanie przyjaciela, nawet gdy jest on bardzo, bardzo daleko od nas, jest bardzo dużym wsparciem i ulgą w codziennych zmaganiach z rzeczywistością. Mały Książę zaprzyjaźnia się z Lisem, który w czasie jednej rozmowy przekazuje mu więcej istotnych i mądrych informacji niż wszyscy dorośli, których spotkał wcześniej na wielu planetach, razem wzięci.
Inną lekturą, w której poruszany jest wątek przyjaźni są Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. To wstrząsająca opowieść o wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Trójka głównych bohaterów – Tadeusz „Zośka” Zawadzki, Jan „Rudy” Bytnar oraz Aleksy „Alek” Dawidowski – to harcerze, który po 1939 roku wstąpili do Szarych Szeregów, by przez następnych parę lat z narażeniem życia sabotować poczynania Niemców na terenie okupowanej Warszawy. W pewnym momencie Bytnar zostaje zdemaskowany i aresztowany przez gestapo i zaczyna być brutalnie przesłuchiwany przez hitlerowców, którzy go dotkliwie torturują. Jego przyjaciele bez chwili wahania przystępują do planowania odbicia Rudego, nie zważając na poziom ryzyka z jakim wiąże się taka akcja. Ostatecznie udaje im się odbić Janka, ale ten umiera następnego dnia z wycieńczenia, a Alek umiera w konsekwencji ran poniesionych w trakcie akcji odbijania. Wielu innych członków Szarych Szeregów również zostaje rannych. Świadczy to o tym, do jak wielkich poświęceń byli zdolni ci młodzi ludzie, przyjaciele na śmierć i życie. Przyjaźń i lojalność wobec towarzyszy walki z okupantem była dla nich najwyższą wartością, niemal równą z miłością do ojczyzny i pragnieniem odzyskania dla niej wolności i niepodległości. Patrząc na bohaterów Kamieni na szaniec można ich bohaterom naprawdę zazdrościć przyjaciół, którzy w razie potrzeby potrafiliby pójść za człowiekiem w ogień. Nawet gdyby miało kosztować ich to najwyższą cenę.
Jak widać na powyższych przykładach, przyjaźń to bardzo ważna kwestia, nieodzowna w życiu każdego z nas. Potrafi być ona po prostu emocjonalnym wsparciem, jak w przypadku Lisa i Małego Księcia, jak również wsparciem najbardziej podstawowym, rozumianym dosłownie, jak było w przypadku Zośki, Rudego i Alka. Przyjaciół warto nie tylko mieć, ale również o nich dbać, ponieważ jak każde uczucie – jeśli się o nią nie dba, po jakimś czasie zacznie więdnąć, a potem możemy stracić najważniejszą osobę w życiu. Przyjaźń może mieć wiele odcieni i tak naprawdę dla każdego człowieka – w zależności od potrzeb – może znaczyć coś zupełnie innego. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że przyjaźń jest czymś zdecydowanie pozytywnym i bez niej nasze żyje staje się prędzej czy później szare i bardzo smutne.