Dick Sowerby – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Dick Sowerby jest jednym z głównych bohaterów młodzieżowej powieści fantastycznej, pt. Tajemniczy ogród, autorstwa Frances Hodgson Burnett.

Charakterystyka Dicka Sowerby’ego

Dick Sowerby to jeszcze stosunkowo młody chłopiec o nieprzeciętnie wesołym usposobieniu, potrafiący zarazić uśmiechem otaczających go ludzi. Ma dwanaście lat i jak na swój wiek posiada ogromną wiedzę na tematy przyrodnicze, którą – o dziwo – w dużej mierze zdobył absolutnie samodzielnie. Chłopak nosi bujną rudą czuprynę, nie do końca i nie zawsze dającą się okiełznać, co jednak nadaje mu swojskiego i przyjaznego wyglądu. Ubrany jest raczej ubogo ze względu na status majątkowy swojej rodziny, choć elegancko, na poziomie. Jest szczupły i charakteryzują go zwracające uwagę duże niebieskie oczy, a także lekko zadarty nos. 

Dick Sowerby jest chłopakiem inteligentnym, spokojnym i rzetelnym. Czasem jest roztargniony, lecz zawsze można na nim polegać, jeśli da się mu do wykonania jakieś konkretne zadanie. Chętnie pomaga matce, siostrze lub przyjaciołom. Znany jest ze swojej dobroci oraz dobrej atmosfery, jaką potrafi wokół siebie roztoczyć. Dick uwielbia świat natury, sam nauczył się rozumieć zwierzęta i rośliny, dzięki czemu może o nie w bardzo dobry sposób dbać. Często przygarnia zagubione zwierzęta i opiekuje się nimi. Uwielbia wszystkie prace w ogrodzie, w których chętnie pomaga. Jego umiejętności, mimo młodego wieku, sięgały takiego poziomu, że niektórzy podejrzewali go nawet z przekąsem o jakieś metafizyczne zdolności. Dick jednak także wobec ludzi jest bardzo pomocny, przyjacielski, a także wyrozumiały. Nie istnieje dla niego żadna wartość ważniejsza od rodziny i pomocy niesionej tym, którzy aktualnie jej potrzebują. Jest zdolny do poświęceń. 

Dick Sowerby to postać jednoznacznie pozytywna – uśmiech wywołuje sama myśl o nim i jego niewiarygodnej miłości do zwierząt i roślin. Myślę, że każdy z nas chciałby znać takiego człowieka, a najlepiej mieć go u swego boku jako przyjaciela. Z chłopca mogłoby brać przykład wielu dorosłych, którzy często w pogoni za własnymi absurdalnymi celami zapominają, że najważniejsze jest szczęście i uśmiech najbliższych nam istnień. Nawet jeśli byłyby to zwierzęta albo rośliny. 

Dodaj komentarz