Mary Lennox – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Mary Lennox to główna bohaterka powieści pt. Tajemniczy ogród. To bardzo ciekawa postać, która z początku nie wydaje się zbyt przyjacielska i otwarta – nie zachęca swoim zachowaniem do jej głębszego poznania. Okazuje się jednak szybko, że przy zmianie warunków życia, wychodzą na wierzch jej pozytywne cechy, co uświadamia nam, że w każdym z nas jest dobro, trzeba je tylko umieć wydobyć. 

Charakterystyka Mary Lennox

Mary Lennox była córką angielskich urzędników kolonialnych w Indiach. Od dziecka żyła w luksusach, otoczona liczną służbą. Była rozpieszczona, rodzice nie mieli dla niej czasu, a służbą pomiatała, dlatego też kolejni nauczyciele rezygnowali z pracy z nią. Była pretensjonalna i atencyjna. Jej charakter zmienił się dopiero, kiedy po śmierci rodziców została przeniesiona do Anglii, do posiadłości pana Archibalda Cravena. Panował tam zupełnie inny, bardziej sprzyjający dziecku klimat. Na początku zdziwiło Mary, że w dużo większej mierze będzie zdana na siebie, jednak po czasie samodzielność zaczęła jej służyć.

Dużo czasu spędzała na świeżym powietrzu, miała dużo wolności i służba nie otaczała jej na każdym kroku. Po jakimś czasie Mary zaczęła się otwierać na innych ludzi. Zaprzyjaźniła się ze służącą Mathą, a także chętnie wchodziła w dyskusje ze starym ogrodnikiem Benem. Zainteresowała się również przyrodą. Wrodzona przekora kazała jej odnaleźć iodwiedzić zakazaną część ogrodu pana Cravena. Miejsce to okazało się przepiękne, dlatego dziewczynka chciała o nie zadbać. Spotkała na swojej drodze Dicka, który zafascynował ją swoją rozległą wiedzą na tematy przyrodnicze, oraz Colina, nieszczęśliwego synka pana Cravena, pogrążonego w depresji. 

Mary nie tylko sama zmieniła się z rozkapryszonego dziecka w mądrą i rozważną dziewczynkę, lecz także swoją zmianę potrafiła zaszczepić w Colinie. Chłopak miotany był żalem, wściekłością i poczuciem osamotnienia, dlatego wmawiał wszystkim, że jest ciężko chory, by uzyskać litość. Mary uświadomiła mu, że wmawia sobie choroby i że powinien zacząć cieszyć się życiem, zamiast czekać na jego kres. Dziewczynka wraz z Dickiem wykonali ogromną pracę nie tylko w ogrodzie, lecz także w duszy Colina, który dzięki nim uwierzył we własne siły i zaczął się zmieniać. 

Mary Lennox to bohaterka dynamiczna, która zmienia się na oczach czytelnika. Z wychudzonego i zmęczonego dziecka o rzadkich blond włosach stałą się piękną, zdrowo wyglądającą młodą damą. Na początku nie wzbudza sympatii, co jest związane z brakami w sztuce wychowawczej, jakich doznawała mieszkając jeszcze z wiecznie nieobecnymi rodzicami w Indiach. Kiedy jednak została przeniesiona w bardziej sprzyjające warunki, odkryła w sobie wiele dobrych cech i postanowiła pokierować swoje życie w ich kierunku. Dlatego też stała się wesoła, samodzielna, pracowita, otwarta na świat przyrody, lojalna i ciekawa innych ludzi. Okazała się również pomocna, bezpośrednia i uparta, choć wykorzystywała te cechy w pozytywny sposób. Była w stanie wyrwać Colina z głębokiej depresji i dać mu nadzieję na szczęśliwe życie. Okazała się więc dziewczynką, którą każdy chciałby mieć za przyjaciółkę, ponieważ dzięki takim ludziom można czuć się bezpiecznie nawet w sytuacjach kryzysowych. 

Dodaj komentarz