Napisz recenzję książki Tajemniczy ogród

Autor: Grzegorz Paczkowski

Tajemniczy ogród to powieść autorstwa angielskiej pisarki Frances Hodgson Burnett. Może się nam wydawać, że na kanwie literatury dziecięcej i młodzieżowej powiedziano już wszystko, co było do powiedzenia. Burnett udowodniła jednak, że tak nie jest i do najmłodszych nadal można mówić coraz bardziej atrakcyjnym i zrozumiałym językiem, a przy okazji przekazywać im mądre i niepretensjonalne prawdy o życiu. 

Wydana w 1909 roku powieść, pt. Tajemniczy ogród opowiada historię niespełna dziesięcioletniej dziewczynki Mary Lennox, która urodziła się i całe dotychczasowe życie spędzała w Indiach jako córka brytyjskich urzędników. Nie brakowało jej niczego, oprócz uwagi rodziców, więc delikatnie rzecz ujmując – nie była najsympatyczniejszym dzieckiem. W tragicznych okolicznościach traci jednak rodziców i jest zmuszona do dalekiej podróży, ponieważ opiekę nad nią ma przejąć daleki krewny mieszkający w Anglii – Archibald Craven. Mężczyzna cieszy się opinią ponurego melancholika, jednak Mary podoba się jego posiadłość.

Po pewnym czasie coraz bardziej interesuje ją tajemnicza część ogrodu, którą gospodarz zamknął przed całym światem i nie chciał nawet o niej rozmawiać. Dziewczynka zmienia się na lepsze, zaprzyjaźnia się z Dickiem, który potrafi dbać o wszystkie rośliny oraz oswajać zwierzęta. W pewnym momencie musi odkryć, co kryje się za tajemniczym szlochem rozlegającym się w posiadłości każdej nocy, oraz jaki ma on związek z tajemniczym ogrodem, do którego odwiedzin prowokuje ją piękny ptak rudzik. 

Tajemniczy ogród to powieść, która mogłaby być definicją powieści dziecięcej lub młodzieżowej jako gatunku. Bohaterami są ludzie na przełomie dzieciństwa i młodości, a więc w wieku, w którym tworzą się struktury przyszłej osobowości człowieka. Możemy więc razem z bohaterami książki przekonywać się na czym polegają przyjaźń, poświęcenie, jak radzić sobie ze stratą, z gniewem i pretensjami. Grupka młodych ludzi prezentuje zgrabny ekstrakt ze wszystkich problemów, jakie napotykamy również w dorosłym życiu. O ile łatwiej byłoby sobie z nimi radzić, gdybyśmy nauczyli się tego w porę w dzieciństwie? Cała historia wpleciona jest w piękny krajobraz angielskiego wrzosowiska oraz w wiosenną aurę nadziei, przyjaźni, zrozumienia oraz nowych szans. Tajemniczy ogród to bardzo mądra powieść, nie tylko dla najmłodszych, lecz także dla starszych czytelników. 

Dodaj komentarz