Tajemniczy ogród – streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Tajemniczy ogród autorstwa Frances Hodgson Burnett to powieść młodzieżowa, która w piękny sposób pokazuje wartość przyjaźni, prawdy oraz harmonijnego współżycia człowieka z naturą. Główni bohaterowie zmieniają się pod wpływem kontaktów ze sobą nawzajem, uczą się rozwiązywać życiowe problemy, uczą się na podstawie własnych zachowań i błędów. Wszystko zaś dzieje się na tle tajemniczego, niemal magicznego, ogrodu, który wydaje się być jeszcze jednym bohaterem dzieła. Nic dziwnego, że powieść Frances Hodgson Burnett, pomimo stu lat od jej wydania, nadal jest popularna i zyskuje nowych fanów wśród kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. 

Tajemniczy ogród – streszczenie krótkie

Główną bohaterką Tajemniczego ogrodu jest Mary Lennox, dziewczynka mieszkająca w brytyjskiej rodzinie kolonialnej w Indiach. W wyniku nagłej epidemii cholery traci ona rodziców i po wielu perypetiach zostaje przetransportowana do Anglii, do posiadłości wuja Archibalda Cravena. Na pięknym odludziu łagodnieje jej charakter, ponieważ wymaga się od niej dużo większej samodzielności niż dotąd. Z nieznośnej, rozkapryszonej i aroganckiej dziewczynki staje się pokorna, przyjazna i otwarta na świat i ludzi. Poznaje również służącą Marthę, z którą się zaprzyjaźnia, oraz syna pana Archibalda Cravena, Colina.

Chłopiec ukrywa się przed oczami postronnych ludzi. Jest nieszczęśliwy, ponieważ ojciec od dziecka ignoruje go, jako przypominającego o śmierci jego ukochanej żony. Colin wmówił sobie rozliczne choroby, rychłą śmierć, przez co wyalienował się ze świata i stał się gniewny i kłótliwy. Cieszy się dzięki temu bezwzględnym posłuszeństwem służby, lecz otoczenie ma go za dziwne i rozkapryszone dziecko, którego wszystkie zachcianki należy jak najszybciej spełniać, ponieważ znajduje się ono nad przepaścią śmierci. Nikt nie kwestionuje złego stanu zdrowia Colina, chociaż na pierwszy rzut okaz chłopcu nic nie dolega. 

Mary Lennox dzięki pomocy ptaka rudzika, przekornie odnajduje wejście do zakazanej części ogrodu Cravena, który zachyca ją swoim pięknem i urokiem. Gospodarz już dziesięć lat wcześniej odciął to miejsce ze względu na skojarzenia z umarłą żoną, jednak dziewczynka odkrywa tę piękną przestrzeń i postanawia o nią dbać. Z pomocą przychodzi jej Dick Sowerby, brat służącej Cravena, miejscowy chłopak obdarzony niezwykłą umiejętnością oswajania zwierząt oraz dbania o rośliny. Jest spokojny, odpowiedzialny, otwarty i zawsze chętny do pomocy. Zobowiązuje się również nie wydać sekretu dziewczynki. Z biegiem czasu cała trójka zaprzyjaźnia się, a Colin zaczyna przełamywać własne lęki i histerie. Okazuje się, że jego choroby były tylko wytworem wyobraźni, w które uwierzył ze względu na rozpacz wywołaną niechęcią ojca. 

Trójka przyjaciół zaczyna pracować nad odrestaurowaniem tajemniczej części ogrodu, a Colin coraz bardziej odzyskuje siły fizyczne, odebrane mu wieloletnim bezruchem. Ćwiczy, by zrobić wrażenie na ojcu, kiedy ten wróci z podróży, dlatego też zabrania wszystkim domownikom pisać o jego postępach w listach do Cravena. Wszyscy domownicy zaczynają dostrzegać jego zmianę, a lekarz jest nią nawet zaskoczony. Sam chłopak myśli, że jego poprawa jest zasługą nieomal magii istniejącej w ogrodzie. 

W niedługi czas później do posiadłości powraca Archibald Craven, który od dłuższego czasu przebywał w dalekiej podróży. To, co zastaje na miejscu, zaskakuje go i napawa szczęściem. Pięknie utrzymany ogród jego żony wzrusza go, a odzyskane zdrowie syna napawa szczęściem i chęcią do zmiany swoich relacji z nim na lepsze. 

Tajemniczy ogród – streszczenie szczegółowe

Mary Lennox byłą dziewczyną wychowywaną w Indiach przez parę urzędników brytyjskich. Była rozkapryszona, rozpuszczona i pretensjonalna. Pewnego dnia w zaskakujących okolicznościach jej dom, pełen opiekunów i służby, nagle pustoszeje i cichnie. Mary zapada w dziwny głęboki sen, a po przebudzeniu zostaje odnaleziona przez żołnierzy, którzy tłumaczą jej, że w mieście wybuchła epidemia cholery, a jej najbliżsi niestety już nie żyją. 

Po krótkim (i niezbyt przyjemnym zarówno dla niej, jak i dla innych domowników) pobycie w domu pastora Crawforda, Mary zostaje odesłana do Anglii, a tam po długiej podróży z panią Medlock, trafia w końcu do celu – posiadłości pana Archibalda Cravena, starego i zgryźliwego garbusa, cieszącego się ponurą reputacją, który po śmierci ukochanej i pięknej żony odizolował się od świata i ludzi. Dziewczynka poznaje pana Pitchera, opiekuna domu, oraz Marthę, służącą pani Medlock. Okazuje się, że jej życie nie będzie odtąd aż tak wygodne i ociekające luksusem, jak miało to miejsce w Indiach. Będzie musiała być samodzielna i nieco dojrzeć. 

Dodaj komentarz