Tajemniczy ogród – plan wydarzeń

Autor: Grzegorz Paczkowski
 1. Mary Lennox traci rodzinę w wyniku epidemii cholery. 
 2. Mary Lennox krótko przebywa w domu pastora Crawforda, a następnie przez panią Medock zostaje przewieziona do posiadłości swojego dalekiego krewnego, pana Archibalda Cravena.
 3. Dziewczynce trudno jest się odnaleźć w nowym środowisku, lecz po pewnym czasie zaprzyjaźnia się ze służącą Marthą oraz zaczyna zwiedzać ogrody, które jej się podobają. Poznaje również starego ogrodnika, Bena.
 4. Mary nocami słyszy płacz dziecka w domu.
 5. Przy pomocy ptaka rudzika, dziewczynka odnajduje klucz do zakazanej części ogrodu.
 6. Mary poznaje pana Cravena, który okazuje się przyjaźniejszy, niż jej mówiono. Mężczyzna wkrótce wyrusza w długą podróż.
 7. Którejś nocy, Mary idzie za odgłosem przerażającego płaczu i odkrywa komnatę Colina, nieszczęśliwego syna pana Cravena, którego smutną historię poznaje. 
 8. Mary poznaje Dicka, który zaczyna uczyć ją dbania o rośliny.
 9. Pewnej nocy dochodzi do kłótni pomiędzy Mary a Colinem i dziewczynka uświadamia mu, że jego choroby są tylko wytworem jego żalu.
 10. Dziewczynka zdradza Colinowi tajemnicę swoich wypraw do ogrodu, poznaje go z Dickiem, a gdy chłopak nabiera sił, zabiera go do tajemniczej krainy. 
 11. W ogrodzie dochodzi do incydentu z ogrodnikiem Benem, który nakrywa niesforne dzieci na przebywaniu w zakazanej jego części, lecz Colin go uspakaja. 
 12. Colin zaczyna się gimnastykować, w wyniku czego jego stan fizyczny bardzo się poprawia.
 13. Dzieci poznają mamę Dicka i nadal ciężko pracują w ogrodzie. 
 14. Archibald Craven w czasie swojej podróży doświadcza uczucia dziwnego spokoju, dużo rozmyśla o swoim życiu, aż w końcu postanawia wrócić do domu po tajemniczym liście od pani Sowerby.
 15. Archibald Craven wraca do domu, gdzie spotyka zdrowego syna oraz pięknie odrestaurowany ogród swojej zmarłej ukochanej żony. 

Dodaj komentarz