Tajemniczy ogród – opis domu i ogrodu

Misselthwaite Manor z powieści Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett było bardzo rozległą posiadłością należącą do pana Archibalda Cravena. Był to rozległy teren położony z dala od miasta, na samym końcu odludnego ogromnego wrzosowiska. Wielki dom liczył sobie ponoć aż sześć wieków – był majestatyczny,wręcz przerażał swoimi rozmiarami, lecz sprawiał wrażenie niemal opuszczonego, mimo że mieszkało w nim kilka osób.

Napisz recenzję książki Tajemniczy ogród

Tajemniczy ogród to powieść autorstwa angielskiej pisarki Frances Hodgson Burnett. Może się nam wydawać, że na kanwie literatury dziecięcej i młodzieżowej powiedziano już wszystko, co było do powiedzenia. Burnett udowodniła jednak, że tak nie jest i do najmłodszych nadal można mówić coraz bardziej atrakcyjnym i zrozumiałym językiem, a przy okazji przekazywać im mądre i niepretensjonalne prawdy o życiu. 

Tajemniczy ogród – symbolika ogrodu

Tytułowa przestrzeń w Tajemniczym ogrodzie Frances Hodgson Burnett ma swój wymiar symboliczny. Wydarzyło się w nim wiele rzeczy, zarówno dobrych, jaki złych, które mają wpływ na późniejsze zachowania i postawy bohaterów powieści. 

Tajemniczy ogród – motywy literackie

Tajemniczy ogród autorstwa Frances Hodgson Burnett to powieść z jednej strony bardzo oryginalna, a z drugiej doskonale wpisująca się w szereg motywów literackich, które znane są czytelnikom od wieków. Dzięki temu powieść czyta się tak dobrze i tak łatwo można się utożsamić z przeżywanymi przez bohaterów rozterkami, dylematami i problemami. 

Tajemniczy ogród – bohaterowie

Tajemniczy ogród to powieść dla dzieci i młodzieży, co nie znaczy, że starsi czytelnicy nie mogą odnaleźć w niej czegoś dla siebie. Autorka stworzyła wielu barwnych bohaterów o skomplikowanych charakterach, dzięki czemu każdy z nas może się w nich przejrzeć jak w lustrze. 

Tajemniczy ogród – główne wątki

Tajemniczy ogród autorstwa Frances Hodgson Burnett to przepiękna, wielowątkowa opowieść o młodości, przyjaźni cierpieniu i przemianie, na jaką ma szansę każdy z nas, niezależnie od wieku oraz tego, co przeszedł w przeszłości. Autorce udało się stworzyć uniwersalne dzieło, w którym mogą przeglądać się coraz nowsze pokolenia czytelników, mimo że od momentu publikacji książki minął już ponad wiek. 

Tajemniczy ogród – czas i miejsce akcji

Tajemniczy ogród to powieść dla dzieci i młodzieży autorstwa angielskiej pisarki – Frances Hodgson Burnett. Powieść została wydana w roku 1909 i do dzisiaj stanowi klasykę literatury tego rodzaju. Jej akcja rozgrywa się  w bliżej nieokreślonym czasie pod koniec XIX wieku, w kilku miejscach rozmieszczonych na całym świecie.