Tajemniczy ogród – główne wątki

Autor: Grzegorz Paczkowski

Tajemniczy ogród autorstwa Frances Hodgson Burnett to przepiękna, wielowątkowa opowieść o młodości, przyjaźni cierpieniu i przemianie, na jaką ma szansę każdy z nas, niezależnie od wieku oraz tego, co przeszedł w przeszłości. Autorce udało się stworzyć uniwersalne dzieło, w którym mogą przeglądać się coraz nowsze pokolenia czytelników, mimo że od momentu publikacji książki minął już ponad wiek. 

Wątek Mary Lennox

To niezaprzeczalnie główny wątek Tajemniczego ogrodu. Dziewczynka jest główną bohaterką urodzoną w angielskiej kolonii w Indiach. W tragicznych okolicznościach traci rodziców i po wielu perypetiach trafia do dalekiego krewnego, pana Archibalda Cravena. Pod wpływem zmiany klimatu, otoczenia i ludzi, dziewczynka zmienia się na lepsze. Nie tylko nabiera dojrzałych cech sama w sobie, lecz także umie nawiązywać przyjaźnie, pracować, poświęcać się oraz dźwigać problemy innych, którzy znajdowali się w gorszym położeniu od niej. Zwraca uwagę wielka przemiana, jakiej doznała dziesięciolatka, co stanowi najważniejszy punkt kulminacyjny tego wątku.  

Wątek Archibalda Cravena

Archibald Craven był w młodości człowiekiem opętanym przez kompleksy ze względu na swoje przygarbione plecy. Spotkał jednak kobietę, która pokochała go mimo tego i przy której poczuł się szczęśliwy. Ożenił się z nią, lecz kiedy miała już urodzić syna, spadł na nią konar drzewa w poświęconej jej części ogrodu. Kobieta zdążyła urodzić, jednak szybko zmarła. Craven popadł w rozpacz, nie był w stanie utrzymywać kontaktów z synem, który przypominał mu o śmierci ukochanej. Bał się, że mały Colin również będzie kaleką, w co syn uwierzył. Archibald większość czasu spędzał na zagranicznych podróżach, by nie być w towarzystwie syna. Jednak w Norwegii doznał swego rodzaju wewnętrznego oczyszczenia. Wrócił do domu, gdzie okazało się, że Colin wyzdrowiał, a ogród jego żony został odnowiony przez dzieci. 

Wątek Colina

Colin Craven był dzieckiem bardzo nieszczęśliwym. Od dziecka odrzucany przez ojca ze względu na podobieństwo do tragicznie zmarłej matki, wyobraził sobie, że również jego dotyczy garb oraz wiele innych chorób, które niedługo doprowadzą do jego zgonu. Wyalienował się przez to i całe dnie spędzał w łóżku w odizolowanej od reszty domu komnacie. Stał się zgryźliwy, gniewny, złośliwy i wulgarny. Swoje zachcianki na służbie wymuszał płaczem i krzykiem. Nikt nie chciał się sprzeciwiać biednemu paniczykowi, chociaż miano go dosyć. Dopiero Mary była w stanie się z nim zaprzyjaźnić i uzmysłowić mu, że wszystkie jego choroby tkwią wyłącznie w jego umyśle i są wynikiem traumy związanej z odrzuceniem przez ojca. Za pomocą Mary oraz Dicka, chłopiec staje na nogi zarówno psychicznie, jak i fizycznie, a także udaje mu się odnowić relację z ojcem. 

Wątek ogrodu

Ogród stanowi niejako odrębną historię. Kiedyś był przepięknym miejscem, które młody Archibald Craven ofiarował swojej ukochanej żonie. Ta dbała o niego i uczyniła zeń ziemski raj, idyllę, w której młodzi spędzali bardzo dużo czasu. Niestety to właśnie tam doszło do wypadku, w wyniku którego kobieta straciła życie. Z rozpaczy Archibald Craven zamknął tę część ogrodu, a klucz zakopał w ziemi, by nikt tam już nie wchodził. Klucz został odnaleziony dopiero przez Mary Lennox, która wraz z Dickiem zaczęła na nowo dbać o miejsce, które okazało się być przepełnione swoistą magią. Magią wspomnień, piękna i dawnej miłości. 

Dodaj komentarz