Tajemniczy ogród – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Tajemniczy ogród to powieść dla dzieci i młodzieży, co nie znaczy, że starsi czytelnicy nie mogą odnaleźć w niej czegoś dla siebie. Autorka stworzyła wielu barwnych bohaterów o skomplikowanych charakterach, dzięki czemu każdy z nas może się w nich przejrzeć jak w lustrze. 

Mary Lennox

Główna bohaterka powieści. Niemal dziesięcioletnia dziewczynka, która przez większość życia mieszkała w angielskiej kolonii w Indiach. Jej rodzice nie mieli dla niej czasu, otaczała ją służba, więc Mary była rozkapryszona, atencyjna i skłonna do zachowań impulsywnych. Kiedy została sierotą i trafiła do posiadłości Archibalda Cravena zaczęła się zmieniać. Wymagano od niej większej samodzielności, ale także dawano więcej wolności. Dziewczynka stała się ciekawa świata, ludzi, roślin i zwierząt, odnalazła pasję w dbaniu o ogród. Zaprzyjaźniła się z Dickiem i Marthą, a z czasem zaczęła nawet pomagać Colinowi, by wyzwolić go z jego problemów i traum. 

Colin Craven

Syn Archibalda Cravena. Chłopak pogrążony w depresji i hipochondrii. Odrzucenie przez ojca wywarło na nim silny wpływ, przez co odizolował się od świata, stał się gniewny, roszczeniowy i infantylny. Uważał, że wszystko mu się należy, ponieważ i tak niedługo umrze. Nie był w stanie patrzeć na portret matki, ponieważ przypominała mu o odrzuceniu przez ojca. Zainteresował się Mary i zaprzyjaźnił się z nią, od czego zaczęła się jego stopniowa zmiana. Za jej namową poznał Dicka, uwierzył, że nie jest chory, a także odnalazł w swoim życiu nadzieję i szczęście. Zdobył motywację, zaczął ćwiczyć, by wrócić do równowagi i spróbować odzyskać dobry kontakt z ojcem. 

Dick Sowerby

Dwunastolatek, który przyjaźni się z Mary Lennox. Skromny, mądry, dobry i pomocny, a także lojalny. Posiadał niezwykłe umiejętności w dziedzinie oswajania zwierząt oraz dbania o rośliny. Cieszył się ogólną sympatią, można było na niego liczyć. Był otwarty na innych ludzi oraz chętny do pomocy, przy czym nie pysznił się, ani nie wywyższał. Chętnie zaproponował pomoc przy uprawie ogrodu, a także przy opiece nad powracającym do formy Colinem. 

Archibald Craven

Mężczyzna w średnim wieku, daleki krewny Mary, przez co postanawia się nią zaopiekować. Człowiek bogaty, naznaczony jednak nieszczęściem. W młodości był zgorzkniały ze względu na posiadany garb, jednak odnalazł miłość. Kobieta, którą pokochał zmarła, zostawiając mu syna, na którego ten jednak nie mógł patrzeć. Pogrążył się w rozpaczy i często wyjeżdżał z domu, by zapomnieć o stracie. W czasie podróży do Norwegii zaczyna doznawać oczyszczenia. Kiedy wraca do domu okazuje się, że Colin jest zdrowy i nadal jest szansa na poprawę sytuacji rodzinnej. 

Susan Sowerby

Matka Dicka oraz Marthy. Dobra kobieta, która radzi sobie z wychowywaniem i utrzymaniem wielodzietnej rodziny. Bardzo kibicuje dzieciom w ich pracy oraz listownie zachęca Archibalda Cravena do powrotu do domu. 

Martha Sowerby

Najstarsza córka Susan, siostra DIcka. Pracuje w posiadłości Archibalda Cravena jako służąca. 

Pani Medlock

Gospodyni w posiadłości Archibalda Cravena. Kobieta bardzo stanowcza i konkretna. Wszystko próbuje podporządkować zasadom i regulaminom. Niechętna jakimkolwiek zmianom. 

Ben Weatherstaff

Ogrodnik pana Cravena. Mężczyzna starszej daty, zmęczony życiem i zgorzkniały, samotny. Uwielbiał zmarłą panią Craven, szczególną sympatią darzy jej syna, Colina. 

Dodaj komentarz