Lalka – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Baron Krzeszowski

Zubożały arystokrata, człowiek lekkomyślny i przyzwyczajony do rozpustnego trybu życia, pasjonat wyścigów konnych. Mąż Krzeszowskiej, z którą jednak żyje w separacji. Zostaje oszpecony w pojedynku z Wokulskim. 

Pani Meliton

Starsza kobieta, bogato doświadczona pod względem damsko-męskim. Zajmuje się swataniem, na czym zarabia niemałe pieniądze. Pomaga również Wokulskiemu zbliżyć się do rodziny Łęckich. Jest wyrachowana i cyniczna, wyleczyła się z naiwności, zna życie i stara się dostosować je pod własne wymagania. 

Szlangbaum 

Przyjaciel Wokulskiego z czasów zesłania, zasymilowany Żyd. Całe jego życie jest naznaczone antysemityzmem, którego doświadcza żyjąc i pracując o wielu lat w Polsce. Sam nie robi nikomu krzywdy, jest sumienny i pracowity, pomaga Wokulskiemu z konspiracyjnym kupnie kamienicy Łęckich. 

Geist

Stary profesor żyjący i pracujący w Paryżu, skłócony ze środowiskiem naukowym przez swoje wynalazki nie mieszczące się w kanonach. Żyje na skraju nędzy, bo stracił cały majątek na prowadzenie swoich badań. Wynalazł metal lżejszy od wody. Swoją pasją zaraża Wokulskiego. 

Subiekci 

  • Mraczewski – młody narcystyczny człowiek, zakochany w samym sobie choć niezbyt inteligentny.
  • Lisiecki – zagorzały antysemita.
  • Klejn – socjalista i agitator.
  • Zięba – pracowity i ułożony, o poglądach zbliżonych do Rzeckiego.

Biedota

M.in.

  • Wysocki – dróżnik, któremu Wokulski załatwia pracę w Skierniewicach;
  • Marianna – młodociana prostytutka, której Wokulski załatwia mieszkanie.

Zdjęcie główne: Kadr z filmu Lalka w reżyserii Wojciecha Hasa przedstawiający Stanisława Wokulskiego i Izabelę Łęcką

Dodaj komentarz