Lalka – bohaterowie

Tomasz Łęcki

Ojciec Izabeli. Człowiek o dumnej postawie i pańskim wyglądzie. W duszy jest jednak człowiekiem niedojrzałym, naiwnym i nieodpowiedzialnym. Tomasz przetracił cały majątek rodzinny, co poskutkowało degradacją społeczną jego nazwiska. Przez całe życie nie skalał swoich rąk uczciwą pracą. Czerpie kolejne zapomogi od Wokulskiego, jednocześnie gardząc nim jako człowiekiem niżej urodzonym. Z trzeciej strony przez swoją kompletną ignorancję pozwala mu sobą manipulować i uzależnia się od niego. 

Kazimierz Starski

Kuzyn Łęckich. Młody arystokrata, który zbankrutował na skutek lekkomyślnego życia ponad stan. Mitoman, snob i kobieciarz prezentujący roszczeniowe podejście dożycia. Starski nie zna prawdziwego życia, na nic w życiu nie zapracował samodzielnie. Ratunku dla swoich finansów upatruje w utrzymaniu dużego spadku. Kiedy plan nie idzie po jego myśli, jest w ciężkim szoku. 

Prezesowa Zasławska

Arystokratka starszego pokolenia. Jest przeciwwagą dla magnatów zakochanych we własnych nazwiskach i trwoniących majątki na przyjemności. Zasławska jest inteligentną kobietą, świadomą swojej roli w społeczeństwie. Działa na rzecz biednych ludzi, bezdomnych i chorych, a także dzieci. Lubi Wokulskiego, ponieważ w młodości łączyło ją uczucie z jego stryjem. 

Helena Stawska

Mieszkanka kamienicy Wokulskiego. Po tym, jak jej mąż musiał uchodzić z kraju wskutek niesłusznego oskarżenia o morderstwo, sama musi zarobić na utrzymanie swoje, swojej córki i starej matki. Stawska jest przedsiębiorcza, silna i wytrzymała. Trudy życiowe jej nie załamują, jest w stanie wytrzymać każdą opresję. Jest niezależna i odpowiedzialna. 

Doktor Michał Szuman

Lekarz, przedstawiciel społeczności żydowskiej. Przyjaciel Wokulskiego. Prywatny majątek pozwala mu na wykonywanie zawodu za darmo. Szuman prowadzi własne badania antropologiczne. Jest człowiekiem pozytywizmu, ponadto jest cynikiem i twardo stąpa po ziemi, co objawia się m.in. w krytycznym (a więc racjonalnym) podejściu do zakochania Wokulskiego. 

Dodaj komentarz

x