Baronowa Krzeszowska
Starsza kobieta, zubożała arystokratka sfrustrowana własną sytuacją życiową, niskim statusem majątkowym oraz śmiercią córeczki. Własne zgorzknienie próbuje wyładowywać na innych.
Baron Krzeszowski
Zubożały arystokrata, człowiek lekkomyślny i przyzwyczajony do rozpustnego trybu życia, pasjonat wyścigów konnych. Mąż Krzeszowskiej, z którą jednak żyje w separacji. Zostaje oszpecony w pojedynku z Wokulskim.
Pani Meliton
Starsza kobieta, bogato doświadczona pod względem damsko-męskim. Zajmuje się swataniem, na czym zarabia niemałe pieniądze. Pomaga również Wokulskiemu zbliżyć się do rodziny Łęckich. Jest wyrachowana i cyniczna, wyleczyła się z naiwności, zna życie i stara się dostosować je pod własne wymagania.
Szlangbaum
Przyjaciel Wokulskiego z czasów zesłania, zasymilowany Żyd. Całe jego życie jest naznaczone antysemityzmem, którego doświadcza żyjąc i pracując o wielu lat w Polsce. Sam nie robi nikomu krzywdy, jest sumienny i pracowity, pomaga Wokulskiemu z konspiracyjnym kupnie kamienicy Łęckich.
Geist
Stary profesor żyjący i pracujący w Paryżu, skłócony ze środowiskiem naukowym przez swoje wynalazki nie mieszczące się w kanonach. Żyje na skraju nędzy, bo stracił cały majątek na prowadzenie swoich badań. Wynalazł metal lżejszy od wody. Swoją pasją zaraża Wokulskiego.
Subiekci
- Mraczewski – młody narcystyczny człowiek, zakochany w samym sobie choć niezbyt inteligentny.
- Lisiecki – zagorzały antysemita.
- Klejn – socjalista i agitator.
- Zięba – pracowity i ułożony, o poglądach zbliżonych do Rzeckiego.
Biedota
M.in.
- Wysocki – dróżnik, któremu Wokulski załatwia pracę w Skierniewicach;
- Marianna – młodociana prostytutka, której Wokulski załatwia mieszkanie.