- Tadek wraz z innymi mężczyznami zostaje wybrany do odbycia kursów sanitarnych i w tym celu przeniesiony z Birkenau do Auschwitz.
- Przyszli sanitariusze zderzają się z życiem w obozie, w którym panują dużo lepsze warunki niż w Birkenau, ale inni więźniowie podchodzą do nich nieufnie.
- Tadeusz opisuje historię człowieka, który nie chciał, by jego zwłoki palono razem z innymi na stosie.
- Następuje opis flegerni oraz tego, co widać z jej okien. Mężczyźni przechadzają się wieczorami w cywilnych ubraniach. Znajdują płaskorzeźbę, która ma uświadamiać, że w obozie każdy wie wszystko o każdym.
- Następuje opis wszystkich atrakcji, jakie niesie ze sobą obóz w Oświęcimiu: walki bokserskie, koncerty symfoniczne, biblioteka, muzeum, a przede wszystkim „puff”, czyli agencja towarzyska.
- Tadeusz opisuje swoją tęsknotę do kobiety, do której kieruje całą narrację.
- Rozpoczynają się kursy sanitarne.
- Tadek opisuje historię swojego kolegi, Witka, który przed trafieniem do obozu sam był katem, torturując ludzi w więzieniu na Pawiaku. Tadek snuje refleksję o wywróceniu przez wojnę wartości na lewą stronę.
- Następuje opis kłótni Staszka, innego kursanta, z doktorem prowadzącym zajęcia.
- Tadeusz odnajduje Kurta, przestępcę, dzięki któremu udaje mu się przekazywać korespondencję do ukochanej.
- Kurt je wraz z Tadeuszem i innymi mężczyznami kolację we flegerni. Każdy opowiada swoją historię trafienia do obozu.
- Narrator snuje refleksję o trudzie pracy, do której zmuszani są więźniowie obozów koncentracyjnych. Porównuje ją do trudu niewolników, dzięki którym powstały wielkie cywilizacje starożytne i dochodzi do wniosku, że jeśli Niemcy przegrają wojnę, powinni odpłacić się skrzywdzonym przez siebie nacjom właśnie ciężką niewolniczą pracą.
- Tadeusz bierze udział w ślubie Hiszpana z jego narzeczoną, a także chwali się ukochanej otrzymaniem listów od rodziny.
- Mężczyzna wraca do obozu Birkenau i rozpoczyna praktykę u boku lekarza.
- Tadeusz spotyka znajomego Żyda, który pracuje w krematorium. Ten chwali mu się, że z innymi pracownikami wymyślili nową ulepszoną technikę palenia ludzi. Tadeusz ironicznie mu gratuluje.
U nas w Auschwitzu – plan wydarzeń
Autor: Grzegorz Paczkowski