U nas w Auschwitzu – plan wydarzeń

Autor: Grzegorz Paczkowski
 1. Tadek wraz z innymi mężczyznami zostaje wybrany do odbycia kursów sanitarnych i w tym celu przeniesiony z Birkenau do Auschwitz.
 2. Przyszli sanitariusze zderzają się z życiem w obozie, w którym panują dużo lepsze warunki niż w Birkenau, ale inni więźniowie podchodzą do nich nieufnie. 
 3. Tadeusz opisuje historię człowieka, który nie chciał, by jego zwłoki palono razem z innymi na stosie.
 4. Następuje opis flegerni oraz tego, co widać z jej okien. Mężczyźni przechadzają się wieczorami w cywilnych ubraniach. Znajdują płaskorzeźbę, która ma uświadamiać, że w obozie każdy wie wszystko o każdym.
 5. Następuje opis wszystkich atrakcji, jakie niesie ze sobą obóz w Oświęcimiu: walki bokserskie, koncerty symfoniczne, biblioteka, muzeum, a przede wszystkim „puff”, czyli agencja towarzyska. 
 6. Tadeusz opisuje swoją tęsknotę do kobiety, do której kieruje całą narrację.
 7. Rozpoczynają się kursy sanitarne. 
 8. Tadek opisuje historię swojego kolegi, Witka, który przed trafieniem do obozu sam był katem, torturując ludzi w więzieniu na Pawiaku. Tadek snuje refleksję o wywróceniu przez wojnę wartości na lewą stronę. 
 9. Następuje opis kłótni Staszka, innego kursanta, z doktorem prowadzącym zajęcia.
 10. Tadeusz odnajduje Kurta, przestępcę, dzięki któremu udaje mu się przekazywać korespondencję do ukochanej. 
 11. Kurt je wraz z Tadeuszem i innymi mężczyznami kolację we flegerni. Każdy opowiada swoją historię trafienia do obozu.
 12. Narrator snuje refleksję o trudzie pracy, do której zmuszani są więźniowie obozów koncentracyjnych. Porównuje ją do trudu niewolników, dzięki którym powstały wielkie cywilizacje starożytne i dochodzi do wniosku, że jeśli Niemcy przegrają wojnę, powinni odpłacić się skrzywdzonym przez siebie nacjom właśnie ciężką niewolniczą pracą. 
 13. Tadeusz bierze udział w ślubie Hiszpana z jego narzeczoną, a także chwali się ukochanej otrzymaniem listów od rodziny. 
 14. Mężczyzna wraca do obozu Birkenau i rozpoczyna praktykę u boku lekarza.
 15. Tadeusz spotyka znajomego Żyda, który pracuje w krematorium. Ten chwali mu się, że z innymi pracownikami wymyślili nową ulepszoną technikę palenia ludzi. Tadeusz ironicznie mu gratuluje.

Dodaj komentarz