Balladyna – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Balladyna Juliusza Słowackiego to istny kalejdoskop różnorodnych postaci i bohaterów, z których każda jest skwapliwie i rzetelnie skonstruowana. Czytając ten wybitny dramat ma się wrażenie, że opowiada on o rzeczywistych ludziach, którzy naprawdę żyli przed laty. 

Balladyna

Młoda, niezwykle piękna dziewczyna o ciemnych włosach i czarnych oczach. Jej główną cechą jest lekceważący stosunek do świata i ludzi. Jest zapatrzona w siebie, pewne swojej urody i przekonana, że należy za sam fakt istnienia należy jej się życie dużo lepsze od tego, które ma. Lekceważy matkę i siostrę, które ciężko pracują w gospodarstwie domowym i związane są ze sobą bardzo blisko. Balladyna pragnie bogactw, zaszczytów i chwały. Kiedy tylko nadarza się okazja do zmiany statusu społecznego, budzi się w niej instynkt, przez który nie cofa się nawet przed zamordowaniem siostry. Zło wciąga ją powoli i dziewczyna, już jako dama dworu, zmuszona jest do knucia spisków, manipulowania i mordowania kolejnych osób, by utrzymać swój sekret i pozycję. W końcu udaje się jej zostać królową, lecz nie cieszy się władzą zbyt długo, gdyż ginie rażona piorunem, który w metafizyczny sposób wymierza jej sprawiedliwość. 

Alina

Młodsza siostra Balladyny i zupełne jej przeciwieństwo. Jest dobra, szlachetna i szczera. Pomaga matce w prowadzeniu domu, bardzo ją kocha. Znosi też kaprysy i docinki siostry. Jest wierna swoim wartościom, których nie oddałaby za żadne skarby świata. Nieco przypomina dziecko pod względem naiwnej bezinteresowności, z jaką podchodzi do świata i ludzi. Alina wygrywa konkurs w zbieraniu malin, za co zostaje zabita przez Balladynę. Metafizycznym podkreśleniem jej urody i dobra jest fakt, że pasterz, który odnalazł jej ciało w lesie, zakochał się w niej mimo że już nie żyła. 

Kirkor

Pan zamku położonego nieopodal jeziora Gopło. Człowiek rzetelny i obowiązkowy. Odznacza się patriotyzmem i odwagą na polu walki, jest dobrym i szlachetnym rycerzem. Nie ukrywa jednak, że traktuje swoją pozycję wyłącznie urzędowo i tak naprawdę pragnie cichego i spokojnego życia w wiejskim zaciszu. Jest łatwy do zmanipulowania, ulega najpierw Pustelnikowi, a potem Balladynie, długo nie jest w stanie rozpoznać jej prawdziwej natury. 

Fon Kostryn

Dowódca straży na zamku Kirkora. Człowiek zakompleksiony, żądny władzy i pragnący wspiąć się jak najwyżej po drabinie awansu. Jest niemoralny i bezwzględny. Szybko znajduje wspólny język z Balladyną, ponieważ łączą ich podobne ambicje. Łączy ich zresztą romans. Mężczyzna wykonuje polecenia Balladyny, popełnia dla niej kolejne przestępstwa. Jest jej towarzyszem i wspólnikiem, jednak kiedy poznaje jej sekret, wie, że byłby w stanie bez trudu zwrócić się przeciwko niej, a nawet pozbawić ją życia. Ginie z ręki królowej podstępnie otruty, gdy jego zbyt duża wiedza wychodzi na jaw. 

Pustelnik

Popiel III, prawowity władca kraju, w przeszłości w zbrodniczy sposób pozbawiony urzędu przez własnego brata. Jest w posiadaniu korony króla polskiego, jednak zmuszony jest żyć w leśnej kryjówce. Przez lata ascezy stał się mędrcem słynącym ze swej mądrości i roztropności wśród okolicznej gawiedzi. Wpływa na Kirkora, by ten za niego zwalczył Popiela IV, lecz nie dożywa powrotu na tron, zostaje zamordowany. 

Grabiec

Prosty wiejski chłop, którego w życiu interesuje jedynie dobra zabawa i suto zastawiony stół. Niczego nie bierze na poważnie, nawet miłości Goplany, obiecywanej mu przez nią władzy, czy korony królewskiej, która służy mu do zabawy. Zakochuje się w Balladynie i odkrywa jej zbrodnię.

Goplana

Nimfa leśna, opiekunka jeziora Gopło. Ma władzę nad okoliczną przyrodą i pomniejszymi duszkami lasu. Zakochuje się w Grabcu, a odrzucona przez chłopaka daje wyraz swojej mściwości i zaczyna plątać losy bohaterów dramatu. W konsekwencji doprowadza to do spotkania Kirkora z Balladyną i wszystkich innych nieszczęść, które miały później miejsce. 

Wdowa

Matka Aliny i Balladyny. Uczciwa starsza kobieta, która całe życie ciężko pracuje, by zapewnić córkom jak najlepszy byt. Cierpi przez utratę Aliny oraz otaczającego Balladynę coraz większego szału i obcości. Jest pokorna, ciepła i cierpliwa, jednak pod konie dramatu z rozpaczy traci wzrok i przyczynia się do zdemaskowania Balladyny. 

Skierka i Chochlik

Leśne duszki, podwładni Goplany.

Filon

Wędrowny pasterz. Zakochuje się w martwym ciele Aliny znalezionym w lesie. 

Dodaj komentarz