Opis pana Kleksa

Autor: Grzegorz Paczkowski

Pan Ambroży Kleks to jeden z najbardziej barwnych charakterów polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jest to osobnik bardzo tajemniczy, a z drugiej strony niesamowicie otwarty, serdeczny i przyjacielski. Do pamięci szerszego grona odbiorców wpisał się po tym, jak jego postać genialnie wykreował w ekranizacji powieści Jana Brzechwy Piotr Fronczewski. 

Ambroży Kleks to założyciel, dyrektor i gospodarz tytułowej Akademii Pana Kleksa z powieści Jana Brzechwy. To postać wielce nieoczywista, kontrowersyjna, jednocześnie ciekawa, nietuzinkowa. Na pewno można śmiało powiedzieć, że Pan Kleks to osobnik jedyny w swoim rodzaju. Był mężczyzną w średnik wieku, charakteryzującym się raczej przeciętnym wzrostem. Niewiele można było powiedzieć o jego posturze, ponieważ nosił bardzo obszerne ubrania, a poza tym nie jest powiedziane, że dzięki swoim magicznym umiejętnościom nie mógłby zmieniać swoich gabarytów. Ponadto cechą charakterystyczną Pana Kleksa był wielokolorowa fryzura i kruczoczarna broda, a także niewielkie okulary, które nosił zawsze na czubku orlego nosa. Miał również mnóstwo piegów, które były raczej ozdobą niż cechą fizjologiczną. Piegi te stanowiły jego chlubę i rodzaj orderu, którym odznaczał był co zdolniejszych uczniów. 

 Z charakteru był Ambroży Kleks człowiekiem niezwykle ciepłym, przyjaznym i otwartym. Widać to było zwłaszcza w jego stosunku do dzieci, na których naprawdę mu zależało. Chciał dla swoich podopiecznych jak najlepiej, dbał o nich nie tylko przekazując im istotną wiedzą o świecie, lecz także sprawiając, że czuli, iż mają w swoim nauczycielu i dyrektorze po prostu przyjaciela. Kleks miał wiele paranormalnych, magicznych zdolności, które nieraz wykorzystywał dla edukacji swoich uczniów, a innym razem dla ich czystej uciechy. Sprawiał wrażenie dużego dziecka o bardzo beztroskim podejściu do rzeczywistości, choć kiedy trzeba było wykazać się odpowiedzialnością i dojrzałością, zawsze stawał na wysokości zadania. Można więc było czuć się przy nim absolutnie bezpiecznie i być pewnym, że nawet w najbardziej problematycznej sytuacji, znajdzie on satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie. był godny zaufania. 

Ambroży Kleks był postacią tajemniczą, posiadał wiele umiejętności i darów, które czyniły go kimś w rodzaju czarodzieja. Znał tajemnicze języki, potrafił poruszać się pomiędzy różnymi wymiarami,z jego opowieści wynikało również, że miał znacznie więcej lat, niż na to wyglądał. Wszystkie te lata wykorzystywał na zdobywanie metafizycznych nauk na całym świecie, od największych mistrzów, dzięki czemu mógł później otworzyć swoją Akademię. 

Myślę, że Ambroży Kleks to postać, jaką każdy człowiek chciałby mieć za swojego nauczyciela w dzieciństwie. To bohater, który doskonale potrafił zrozumieć swoich uczniów, wyjść im naprzeciw nie tylko z systemem nauczania, lecz ze stylem życia, jaki prowadziło się w Akademii. Niektóre z jego przedmiotów brzmiały na absurdalne, lecz we wszystkich tkwił ukryty sens, który pozostawał w głowach studentów. Myślę, że nawet tydzień nauki w Akademii Pana Ambrożego Kleksa byłby spełnieniem marzeń każdego ucznia, a wszystko za sprawą wybitnego i oryginalnego dyrektora szkoły i nauczyciela. 

Dodaj komentarz