Podróżowanie jako sposób na poznanie świata i samego siebie. W pracy odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego i wybranych kontekstów.

Autor: Marta Grandke

Podróż jest także istotnym aspektem powieści autorstwa Tolkiena i zatytułowanej „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Główny bohater, hobbit Bilbo Baggins, prowadzi spokojne, ustabilizowane życie, aż do momentu, w którym odwiedza go czarodziej, Gandalf Szary i namawia go do dołączenia do wyprawy trzynastu krasnoludów, które chcą odzyskać swój dom w górach, zajęty przez smoka Smauga. Początkowo Bilbo odmawia Gandalfowi, podróże nie leżą bowiem w jego kręgu zainteresowań, ostatecznie jednak ulega mu. W trakcie wyprawy hobbit dowiaduje się o sobie wielu rzeczy, poznaje także otaczający go świat i przekonuje się, że nie jest on tak bezpieczny i przyjazny jak jego rodzinne Shire. Biblo staje przed wieloma wyzwaniami, z których wychodzi zwycięsko. Dowiaduje się wówczas, że ma w sobie więcej odwagi, silnej woli oraz sprytu, niż sam przypuszczał. Bilbo staje się więc ważnym członkiem wyprawy krasnoludów, a po powrocie do domu nie jest już tym samym hobbitem, którym był, gdy z niego wyruszał. Jest odważniejszy, bardziej doświadczony i pragnie kolejnych przygód, ma również świadomość tego, co dzieje się na świecie i że jest to groźne.

Podróże są więc doskonałym sposobem na poznawanie samego siebie oraz świata, co udowadniają przytoczone tu przykłady z literatury. Konfrontują one bowiem człowieka z rzeczami nowymi i nieznanymi, wystawiają go na próbę i pozwalają rozwinąć w sobie zupełnie niespodziewane cechy.

Dodaj komentarz